Skip to main content
O zapachach naturalnych

Znaczenie kwiatów w życiu człowieka

Dzisiaj w poniedziałkowym cyklu bottanicum o zapachach naturalnych w sztuce będzie nieco inaczej. Z okazji, że jutro obchodzimy Walentynki 𝗽𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝗹𝗲̨ 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗼𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀́𝗰𝗶𝗮̨ 𝗼 𝗸𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮𝗰𝗵 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗼 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗰𝗲 𝗷𝗮𝗸𝗼 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝗻𝗰𝗶𝗲 𝗺𝗶ł𝗼𝘀𝗻𝘆𝗺.


𝗪𝗰𝘇𝗼𝗿𝗮𝗷 𝗯𝗲̨𝗱𝗮̨𝗰 𝗻𝗮 𝘀𝗲𝗮𝗻𝘀𝗶𝗲 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗼𝘄𝘆𝗺 “𝗛𝗲𝗿𝗯𝗮𝗿𝗶𝗮”, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝘆 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗺𝗼𝗶𝗺 𝘇𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲𝗺 𝗯𝗮𝗿𝗱𝘇𝗼 𝗮𝗿𝘁𝘆𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗺 𝗱𝗼𝗸𝘂𝗺𝗲𝗻𝘁𝗲𝗺 przyszedł mi do głowy temat kwiatów, wszak kwiaty podarujemy oraz otrzymujemy z wielu okazji, również jutro będą gościły i wyznawały uczucia dla obdarowanej osoby. Osobiście nie podzielam mody, że kwiaty wyszły z łask i że warto je zastępować czymś trwalszym i bardziej użytecznym.


Kwiaty towarzyszą ludziom od zawsze, w codzienności, kulturze, nauce oraz sztuce.


𝗥𝗲𝗹𝗮𝗰𝗷𝗲 𝗺𝗶𝗲̨𝗱𝘇𝘆 𝗹𝘂𝗱𝘇́𝗺𝗶 𝗮 𝗿𝗼𝘀́𝗹𝗶𝗻𝗮𝗺𝗶 𝘀𝗮̨ 𝘄𝘆𝗷𝗮̨𝘁𝗸𝗼𝘄𝗲 𝗶 𝗻𝗶𝗲𝗿𝗼𝘇𝗲𝗿𝘄𝗮𝗹𝗻𝗲, szczególne są kwiaty, dla których nierzadko wkładamy sporo wysiłku i serca by je wyhodować oraz o nie dbać. Kwiaty najczęściej zapewniają wrażenia zmysłowe i estetyczne dając człowiekowi możliwość celebrowania ich na wielu poziomach uruchamiając zmysły, kolory cieszą wzrok, faktury płatków, liści, łodyg dostarczają wrażeń dotykowi, ich zapach potrafi wywołać ciekawe doświadczenia, działają na ludzi na poziomie fizycznym i psychicznym.


Kwiaty wymagają od nas skupienia i zadbania o nie, są delikatne i efemeryczne.

By doznać ich cielesnej estetyki należy im oddać swój czynny udział, znaleźć je, poznać, dotknąć, powąchać, spróbować jak smakują, najczęściej obecność kwiatów wywołuje pozytywne doznania i emocje.


W każdej dziedzinie sztuki kwiaty są istotnym elementem, zachwycają i intrygują artystów od wieków. Kamienne rysunki z kwiatami odnaleziono na starożytnych grobach Egiptu już 120 000 lat temu, goszczą na papirusach oraz na ścianach jaskiń.


𝗖𝗼 𝘁𝗮𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝘀𝗽𝗿𝗮𝘄𝗶𝗮, 𝘇̇𝗲 𝗸𝘄𝗶𝗮𝘁𝘆 𝘀𝗮̨ 𝗻𝗶𝗲𝘄𝘆𝗰𝘇𝗲𝗿𝗽𝗮𝗻𝘆𝗺 𝘁𝗲𝗺𝗮𝘁𝗲𝗺 𝘄 𝗸𝗮𝘇̇𝗱𝗲𝗷 𝗲𝗽𝗼𝗰𝗲 𝘄 𝘁𝗮𝗸 𝘄𝗶𝗲𝗹𝘂 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗻𝗮𝗰𝗵 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗸𝗶?


Są na wskroś wizualne co skutkuje aktywacją wizualną mózgu, lecz nie tylko, pobudzony zostaje również układ ruchowo-czuciowy co tworzy wrażenia percepcyjne. Kolory, kształty, faktury, wzory, zapachy, to wszystko działa na ludzki mózg aktywująco i uspokajająco. Przykładów nie trzeba szukać daleko, na społecznościówkach już pokazują się zdjęcia wiosennych kwiatów a wraz z nimi zachwyty i symboliczne oczekiwanie na ciepłe dni i koniec zimy, poruszają odbiorców emocjonalne.


𝗞𝘄𝗶𝗮𝘁𝘆 𝘄𝗿𝗮𝘇 𝘇𝗲 𝘀𝘄𝗼𝗶𝗺𝗶 𝘇𝗮𝗽𝗮𝗰𝗵𝗮𝗺𝗶 𝘀𝘁𝘆𝗺𝘂𝗹𝘂𝗷𝗮̨ 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗮̨ 𝗽𝗮𝗺𝗶𝗲̨𝗰́ 𝗮𝘂𝘁𝗼𝗯𝗶𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗰𝘇𝗻𝗮̨, kwiatowe perfumy, obrazy czy fotografie tworzą sieć skojarzeń wokół nich przywołując zamierzchłe historie.


Kwiaty są ważnym elementem społeczno - kulturowym, mają konkretne skojarzenia oraz symbolikę (piszę o tym w cyklu zapachy naturalne w sztuce, kwiaty goździków mogą być dobrym przykładem).


Kwiaty od zarania dziejów towarzyszą ludziom w najróżniejszych obrzędach i ceremoniach od narodzin do pogrzebów.


𝗨𝗱𝗼𝘄𝗼𝗱𝗻𝗶𝗼𝗻𝗼, 𝘇̇𝗲 𝗸𝘄𝗶𝗮𝘁𝘆 𝗺𝗼𝗴𝗮̨ 𝗽𝗼𝗺𝗼́𝗰 𝗻𝗮𝗺 𝘄 𝘇𝗮𝗰𝗵𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝘂 𝗱𝗼𝗯𝗿𝗲𝗴𝗼 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗮 𝗽𝘀𝘆𝗰𝗵𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗴𝗼, badania wykazały, że osoby, które otrzymały kwiaty były skłonne do częstszego uśmiechania się i nawiązywania nowych kontaktów z innymi, pozytywne emocje utrzymywały się u nich jeszcze 3 dni po otrzymaniu kwiatów. (Więcej informacji w tym temacie można znaleźć w czasopiśmie “Social Influence” wydanie 6, 2011 rok).


Kwiaty dają nam wiedzę na niezliczoną ilość tematów, opowiadają o historii, o społecznościach, po prostu o życiu na ziemi ze wszystkimi aspektami.


Kwiaty to rozkosz, erotyka, piękno oraz wyjątkowe doznania. Mam w pamięci żywe obrazy rozkwitających magnolii każdego roku, pól czerwonych od maków, łąki wilgotne usiane polnymi kwiatami, pisząc to teraz wręcz namacalnie czuję wilgoć, trawy, słodkie aromaty widząc zachód słońca, takie doświadczenia zostają w pamięci, uruchamia się wrażliwość i kreatywność, którą możemy wykorzystać na różne sposoby.


Pamiętajmy o kwiatach i pięknym zwyczaju obdarowywania nimi ludzi.


W nadchodzące Walentynki możesz podarować ukochanej osobie oprócz kwiatów oczywiście 😉 coś artystycznego, coś co zostanie na długo, skłoni do refleksji, pięknem oraz wyjątkowością zapadnie w pamięci na długie lata. Sztuka ma ogromną siłę i możliwości do zaglądania w ludzkie dusze pomagając wyrazić uczucia do ukochanej osoby.Na grupie “bottanicum przylądek naturalnych zapachów”

https://www.facebook.com/groups/793685331224789 od tygodnia jest cykl miłosny o pachnących roślinach, jeśli jeszcze Cię tam nie ma zajrzyj i zainspiruj się na jutrzejszy dzień 😉

Obraz zamieszczony we wpisie namalował Philippe Mercier, fotografie są mojego autorstwa.

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie