Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Irys

Wiośnie przypisany jest w perfumach kolor zielony, przywodzi na myśl zielone łodygi, młode pąki na drzewach, pierwsze kwiaty, świeżość i radość.

Legenda głosi, że bogini Flora stworzyła fiołki z ciała motyla, które mają niezwykła moc wabienia ludzi.


Tristan natomiast wyrył wiadomość dla Yseult na gałęzi wiciokrzewu, jego kwiaty oznaczają oddanie.

Indyjska bogini miłości Kama strzelała strzałą z jaśminem. Tuberoza natomiast rozgrzewała najskrytsze pragnienia, gardenia symbolizowała szczyt elegancji i uprzejmości.


Bóg Eros wylał filiżankę czerwonego wina na białą różę, czyniąc ją symbolem romansu.

Jako pierwszy kwiat przedstawiam irysa, to prawdziwy arystokrata wśród zapachów w perfumach, masło z irysa jest najsilniejszym zapachem stosowanym w perfumerii naturalnej.


Według wiktoriańskiej mowy kwiatów irys jest zwiastunem dobrej nowiny. W mitologii klasycznej Iris była boginią tęczy, łączniczką między ziemią a niebem. Jest to jeden z najstarszych uprawianych kwiatów w Wielkiej Brytanii. Wiktorianie uwielbiali kwiaty irysów, często były malowane na ich kaflach kominkowych.

Materiał zapachowy z irysa charakteryzuje się lekko ziemistym, słodkim zapachem, jest pociągający i tajemniczy, znajduje się w rodzinie kwiatów pudrowych.

Irys był popularny od starożytności, używano go nie tyle ze względu na jego zapach, ale jako utrwalacz zapachu.

Gatunków irysa są setki, lecz do perfum wykorzystuje się tylko jedną odmianę, iris pallida.


Kiedy irys osiąga od 3 do 5 lat życia jego kłącza są obcinane, po czym są starannie czyszczone oraz suszone, proces suszenia jest wieloletni, w tym czasie zapach dojrzewa, trwa to 4 lata.


W perfumerii wykorzystuje się kłącza, które w formie proszku poddawane są destylacji parowej by uzyskać woskową substancję nazywaną masłem irysowym lub beurre d'iris. Następnym krokiem jest stworzenie absolutu.

Z 1 tony kłączy irysa powstają 2 kilogramy masła, po dalszym oczyszczeniu, w którym eliminowane są między innymi woski, z 2 kilogramów masła irysowego pozostaje 50 ml absolutu.


Irys jest jednym z najdroższych materiałów używanych w perfumerii za 1/2 uncji zapłacimy ok. 270 dolarów. Naturalny zapach irysa znajdziemy w najdroższych perfumach na rynku.


Lubicie irysy, ja bardzo, sprawia mi ogromną przyjemność, kiedy spotykam je w lasach, kilka posadziłam w ogródku 🙂

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie