Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Akacja mylona z Mimozą

Witamy wiosnę z bottanicum Akacja mylona z Mimozą


Już za niedługo wokoło będą kwitły akacje, ich zapach jest dla mnie trudny, uczula mnie okrutnie oraz jest bardzo słodki, o ile pojedyncza wiązka jest przyjemna całe drzewo usiane kwiatami swoją słodkością trzyma mnie na dystans.

W starożytności akacja symbolizowała męstwo, czystość oraz odnowę. Pojawia się w wielu rytuałach, również w ceremoniach pogrzebowych, w masonerii jest symbolem ludzkiej duszy.


Niektórzy badacze uważają, że Drzewo Życia oraz Płonący Krzew opisywany w biblii jest akacją, instrukcje dotyczące budowy arki powstały na drewnie akacjowym.


W wiktoriańskim języku kwiatów akacja symbolizuje bezpośredniość i honorowość.


Bardzo długo myślałam, że żółte kwiatuszki, które są na fotografii to mimoza a tak naprawdę jest to akacja dealbata inaczej nazywana akacją srebrzystą. Można uzyskać z niej konkret lecz nie pachnie on już tak przyjemnie jak kwiaty. Pozyskuje się absolut akacjowy z akacji decurrens, który wytwarza się w południowej Francji. Naturalnego zapachu kwiatów mimozy w perfumiarstwie naturalnym uzyskanego z olejku eterycznego lub absolutu nie ma. Jeżeli spotkacie się z olejkiem eterycznym lub absolutem mimozy doczytajcie, bo będą to materiały zapachowe z akacji, która jest nagminnie mylona w nazewnictwie z mimozą, a jeszcze żeby było bardziej zagmatwane, olejek eteryczny jest notorycznie mylony z absolutem w nazewnictwie.

Absolut z akacji jest rzadkością w kompozycjach perfumeryjnych, roczna produkcja wynosi od ok. 200 do 1500 kg konkretu (w zależności od zbiorów) z czego powstaje ok. 100-300 kg absolutu.


Inną odmianą akacji, z której pozyskiwany jest absolut z kwiatów jest odmiana acacia franesiana, jej zapach określa się jako malinowy z akcentem fiołka. We Francji nazywa się go absolute de cassie i nie produkuje się go więcej niż 100 kg rocznie.


Kwiaty akacji robinii są bardzo wdzięczne do wyciągnięcia zapachu. Nazbierajcie świeżych kwiatów i macerujcie je w oleju kokosowym na ciepło. Robię to kilka godzin, po czym usuwam kwiaty i dodaję świeżych, 6 doładowań wystarczy by cieszyć się pięknie pachnącym masełkiem, zapach jest bardzo słodki, lecz można go zrównoważyć odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi.

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie