Skip to main content
O zapachach naturalnych

Zmysł węchu dobrym połączeniem z empatią

Wiecie, że zmysł węchu jest potężnym wyzwalaczem empatii, potrafi poruszyć niewidzialne więzi między ludźmi.


Coraz więcej badań naukowych pokazuje, że zapachy mogą być stosowane do wzmacniania więzi międzyludzkich oraz wspierania empatii.

Przyszło nam żyć w czasach kiedy w końcu temat empatii a szczególnie jej brak jest szeroko badany i omawiany. Empatia pozwala człowiekowi współodczuwać emocje innych ludzi co daje umiejętność rozumienia ich oraz pozwala na zdrowe i bezpieczne relacje. Ludzie charakteryzujący się jej brakiem sieją spustoszenie wszędzie tam gdzie się pojawiają.


Temat zapachów i empatii jest bardzo szeroki, można go omawiać z różnych perspektyw.

👃 Pierwsza to ta podświadoma, to czytanie świata i ludzi zmysłem węchu w sferze podświadomej. Wiadomym już jest, że emocje posiadają zapachy a my je potrafimy czytać u siebie wzajemnie. To sfera nieświadoma.

👃 Druga perspektywa to ta, na którą możemy wpływać świadomie ubierając się w określone zapachy oraz nawanniając przedmioty oraz otoczenie w konkretnym celu, na przykład, aby ludzie postrzegali nas jako miłych i pomocnych.

👃 Kolejną perspektywą może być uszkodzenie zmysłu węchu, jak to może wpłynąć na empatię? Naukowcy zauważyli, że kobiety które mają osłabiony zmysł węchu częściej zapadają na depresję poporodową co może się łączyć z brakiem empatii, ich mózg nie otrzymuje nagrody w postaci zapachu dziecka, który jest odpowiedzialny za więź między matką a dzieckiem.


Najczęściej przyjemne zapachy budzą w ludziach działania prospołeczne zachęcając ich do działań altruistycznych.


Z moich doświadczeń mogę się podzielić tym iż rozmowa o zapachach jest lodołamaczem gdzie ludzie nie znający się zaczynają opowiadać często bardzo wzruszające i empatyczne historie.

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie