Skip to main content
bottanicum na filmie

Perfumy Heleny Modrzejewskiej

Helena Modrzejewska uznana jest za największą polską aktorkę teatralną, urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie.


Debiutowała na prowincjonalnych scenach w okolicy Krakowa, lecz jej marzeniem była wielka kariera, która z biegiem czasu nabrała rozmachu.


Helena miała marzenie, chciała być wielką aktorką, wyjechała do USA gdzie uzyskała status wielbionej gwiazdy, specjalizowała się w rolach szekspirowskich, była uznawana za najpiękniejszą kobietę w epoce, której żyła.


Życiorys Heleny pokazał, że upór, wiara we własne możliwości oraz ciężka praca się opłaca i przynosi spełnienie marzeń.


Amerykańska firma Larkin wydała linię kosmetyków sygnowanych nazwiskiem Heleny Modejskiej, w której były mydła, pudry, szampony oraz perfumy.

Muzeum Historii Polski w Warszawie upamiętni wielką aktorkę, będzie poświęcona jej wystawa stała, na której będzie można między innymi powąchać perfumy Modejskiej.


Perfumy Heleny Modejskiej przez dziesięciolecia nie są już produkowane, firma Larkin w latach 60tych ubiegłego wieku zakończyła działalność.

Na zaproszenie Muzeum Historii Polski podjęłam się zadania odwzorowania ich.


Wczoraj spotkaliśmy się w Krakowie w Fundacji Heleny Modrzejewskiej, którą prowadzi profesor Emil Orzechowski gdzie miałam możliwość powąchania perfum.


Jestem bardzo podekscytowana, raz pracą nad perfumami, dwa samą Heleną Modrzejewską i jej życiorysem oraz tym, że będę mogła w malutkiej części przyczynić się do jej ponownego odkrycia.


Opowiadając wczoraj Marii i Łukaszowi z Muzeum jak wygląda praca perfumiarza nawiązałam do porównania się z aktorstwem, bo mam podobnie jak aktor, który wczuwa się w rolę, ja wczuwam się w życiorys osoby dla której, albo o której komponuję zapach.

Posłuchajcie proszę w filmie jak pięknie i fascynująco opowiada Pan profesor o Helenie, mogłabym go słuchać godzinami.

Monika


https://www.youtube.com/watch?v=3B7Teg5L950

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie