Skip to main content
Zapach w obrazach

Cykl zapachy naturalne w sztuce - winogrona

𝗖𝘆𝗸𝗹 𝘇𝗮𝗽𝗮𝗰𝗵𝘆 𝗻𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘄 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗰𝗲 - 𝘄𝗶𝗻𝗼𝗴𝗿𝗼𝗻𝗮


Mieliśmy kilka tygodni przerwy w cyklu “zapachy naturalne w sztuce bottanium” dzisiaj wracam i przedstawiam winogrona 🙂


Interpretacja symboli roślinnych w sztuce na poziomie antropologicznym może pomóc nam lepiej zrozumieć relacje ludzi na przestrzeni wieków aż do dzisiaj ze środowiskiem naturalnym. Dawniej rośliny w sztuce pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim miały swój wyraz symboliczny, który tłumaczył otaczający świat.


Szeroko pojęta sztuka była swoistym słownikiem symbolicznych znaczeń, wielu ludzi było analfabetami, symbolika dawała im możliwość rozumienia tego co było naokoło nich.


Podobnie jak jabłka winogrona są jednymi z tych owoców, z którymi wiążą się magiczne właściwości i wiele potężnych znaczeń w różnych religiach.


Symbolika związana z winogronami sięga tysięcy lat wstecz, pojawiają się już w mitach u starożytnych greków.

Wino, które powstaje z winogron kojarzono z bóstwami płodności. Odniesienia do winogron znajdują się w każdej kulturze na całym świecie. W mistycyzmie żydowskim w Torze można znaleźć odniesienia, że jabłko, które zjadła Ewa w Ogrodzie Eden było winogronem.

Winogrona są wykorzystywane w malarstwie już od starożytności, posiadają potężną symbolikę, w biblii symbolizują płodność, są symbolem krwi Chrystusa. W jednej z przypowieści Jezus używa symboliki winorośli do opisania siebie mówiąc: “Ja jestem winoroślą”.


Nieudane zbiory były sądem bożym, grzeszne życie prowadzi do daremności i ubóstwa, prawe życie przynosi obfite zbiory.


Winorośla oraz winogrona symbolizują życie wieczne, w starożytności często były umieszczane płaskorzeźby z ich wizerunkiem na grobowcach. Winogrona reprezentują również dobrobyt i obfitość. Ponadto winogrona są synonimem pijaństwa i reprezentują rozpustę i świętowanie.


Zielone i czerwone winogrona na obrazach nawiązują do teorii kolorów, zielony i czerwony kolor uzupełniają się i stymulują nerw wzrokowy, kiedy są w parze.

Winogrona w malarstwie mogą mieć symbolikę świecką lub religijną. Malowidła z winoroślami pojawiały się już w paleolicie na skałach, nawiązywały one do czasu winobrania.


Starożytni Grecy i Rzymianie nadali winogronom własną symbolikę oraz stworzyli z nimi opowieści w mitologii, w momencie narodzenia się chrześcijaństwa winorośla nabrały wyrazu religijnego.


Wiek XVI i XVII zmienił oblicze symboliki winogron puszczając w niepamięć wszelkie liturgiczne skojarzenia i osadził winorośl w codziennym życiu robiąc z niego ozdobnik, winogrona zaczęły przedstawiać figury i formy o niezliczonych głębiach i odcieniach.


Dojrzałe winogrona na obrazach mogą reprezentować młodość, obfitość i witalność, gnijące natomiast chorobę i rozkład przypominając o przemijaniu, oczywiście należy spojrzeć na scenę całościowo by odczytać ich właściwy przekaz.


𝗔 𝗷𝗮𝗸 𝘁𝗼 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘇 𝘄𝗶𝗻𝗲𝗺 𝘄 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺𝗶𝗮𝗿𝘀𝘁𝘄𝗶𝗲?


Wiele pachnideł w starożytności opierało się na winie.


Najbardziej znanym materiałem z winogron wykorzystywanym w perfumiarstwie naturalnym jest olejek eteryczny nazywany koniakiem (cognac), zielony koniak przyprawia wizualnie o szybsze bicie serca ponieważ posiada oszałamiająco piękny, zielony kolor.


Jest wiele odmian winogron i każda z nich pachnie nieco inaczej, typowa nuta koniaku jest raczej rzadko stosowana ponieważ jest to jeden z trudniejszych materiałów do harmonijnego okiełznania w kompozycji, to materiał złożony. Dla mnie jest to ważny materiał przy komponowaniu akordów piżmowych, lubię go łączyć również w odważnych kompozycjach bursztynowych gdzie nadaję charakteru tytoniowi. Na rynku dostępne są olejki eteryczne z białego i zielonego koniaku, oba powinny znaleźć się w palecie perfumiarza, delikatnie się od siebie różnią nadając inne aspekty.


Materiał z koniaku wymaga poznania go z wieloma innymi materiałami, sam w sobie może rozczarować, on po prostu musi wybrzmiewać w towarzystwie, podobnie jak z alkoholem należy zachować umiar by nie stał się odstręczający i pretensjonalny.


Kiedy już zapoznasz się z potencjałem koniaku wiele dzięki niemu wprowadzisz do swoich kompozycji. Znajomość symboliki winogron może być również Twoją inspiracją dającą Ci odpowiedni kierunek gdzie chcesz i dlaczego go użyć, a ścieżek jest mnóstwo, możesz go wykorzystać w zawadiackiej olfaktorycznej opowieści o pijaństwie i rozpuście z nutą frywolnego erotyzmu (ja poszłam tą drogą 😉 ), możesz również stworzyć perfumy pełne gracji, świętości i spokoju a możesz iść drogą luksusu, to drogi materiał a winogrona były kiedyś dostępne tylko dla bogatych ludzi, uginające się stoły z ich udziałem jasno dawały do zrozumienia o statusie społecznym.


𝗟𝗶𝘀́𝗰𝗶𝗲 𝘄𝗶𝗻𝗼𝗴𝗿𝗼𝗻 𝘄𝘆𝗸𝗼𝗿𝘇𝘆𝘀𝘁𝗮𝗷 𝘄 𝗸𝗮𝗱𝘇𝗶𝗱ł𝗮𝗰𝗵.


Winogrona mają znaczenie duchowe, możesz dołączyć swoje kadzidło z liśćmi winogron lub rodzynkami do kadzidła medytacyjnego, uważa się od wieków, że ich aromat sprzyja mobilizacji by spełniać swoje marzenia, podnosi wiarę w siebie, w buddyzmie poleca się kadzidła z liśćmi winogron do medytacji, kiedy nachodzi człowieka zwątpienie.


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟭 to winogrona autorstwa George Forestera.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟮 wyszedł spod pędzla Francisco Soria Aedo.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟯 namalował Peter Paul Rubens.

𝗥𝘆𝗰𝗶𝗻𝗮 𝟰 pochodzi z 1865 roku autorstwa Franka Andersona Trappa.O

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟱 namalowany został przez Johanna Georga Hiltenspergera w 1842 roku.

W historii przyrody Pliniusza natkniemy się na opis obrazu malarza Zeuxisa, który był tak realistyczny, że dziobały go ptaki. Hiltensperger namalował swoje wyobrażenie o tym obrazie.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟲 jest jednym z cyku winogron namalowanym przez Andy-ego Warhola w 1979 roku.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟳 to cykl pór roku Giovanniego Paolo Castelli z początku XVIII wieku.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟴 namalował Hendrick der Brugghen w 1627 roku.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟵 jest dziełem Gravurea de Jeana-Louisa Roulleta z XVII wieku.

opracowała Monika Opieka

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie