Skip to main content
Zapach w obrazach

Cykl zapachy naturalne w sztuce - Wawrzyn (liście laurowe)

Cykl o naturalnych zapachach w sztuce chciałam rozpocząć od liści laurowych, pomysł ten przyszedł mi do głowy podczas studiowania portretu Króla Jana III Sobieskiego. Kiedy tworzyłam zapachy królewskiej pary Marysieńki oraz Jana III Sobieskiego, prócz poznawania starych receptur i wykorzystywania wiedzy o zapachach z epoki szukałam w wielu innych źródłach inspiracji, między innymi w malarstwie. Cykl rozpoczęłam jesiennymi jabłkami w ubiegłym tygodniu.

Jako, że rok szkolny się rozpoczął, już za moment studenci zasilą uczelnie dzisiaj przedstawię liście laurowe, które każdy z nas zna i pewnie używa ich w kulinariach a jak się one mają w sztuce, perfumiarstwie, kadzidłach i nauce?


Zapraszam poniżej.


Na dawnych obrazach możecie zauważyć wieńce laurowe na głowach ludzi, najczęściej spotkacie je na czołach cesarzy, królów i osób posiadających władzę oraz prestiż.


Wawrzyn to drzewo laurowe znane jako Laurus nobilis, ma gładkie, zielone liście i pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. W starożytnej Grecji wawrzyn był symbolem poświęconym Apollinowi. Grecy wierzyli, że liście laurowe mają duchowe i fizyczne zdolności oczyszczające.


𝗪 𝗴𝗿𝗲𝗰𝗸𝗶𝗺 𝗺𝗶𝗰𝗶𝗲 o Daphne i Apollu wawrzyn symbolizował nieodwzajemnioną miłość. Apollo zakochał się w Daphne, nimfie, która nie odwzajemniała jego zalotów, by odeprzeć starania Apolla zamieniła się w drzewo laurowe, rozżalony Apollo nosił wianek z liści laurowych na głowie.

W późniejszym czasie 𝘀𝘆𝗺𝗯𝗼𝗹 𝘄𝗮𝘄𝗿𝘇𝘆𝗻𝘂 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗷𝗲̨𝗹𝗶 𝗥𝘇𝘆𝗺𝗶𝗮𝗻𝗶𝗲 jako symbol triumfu i władzy.


Podczas Igrzysk Pytyjskich zwycięzców koronowano wieńcami laurowymi, liściom laurowym patronuje rzymska bogini zwycięstwa Wiktoria, która nakładała na głowy bogom i cesarzom wieńce z wawrzynu.


𝗦𝘆𝗺𝗯𝗼𝗹 𝘄𝗶𝗲𝗻́𝗰𝗮 𝗹𝗮𝘂𝗿𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗯𝘆ł 𝗶 𝗻𝗮𝗱𝗮𝗹 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘄𝗮𝘇̇𝗻𝘆 𝘄 𝗵𝗼𝗻𝗼𝗿𝗮𝗰𝗵 𝘄𝗼𝗷𝘀𝗸𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵, gdzie był w postaci złotych wieńców lub srebrnych przekazywany dowódcom wojskowym. W sztuce zdobniczej motyw liści laurowych pojawia się w mozaikach, rzeźbach, architekturze, biżuterii oraz obrazach.


Wieńce laurowe na głowach władców Grecji i Rzymu oznaczały status, suwerenność oraz rangę.

W medycynie ludowej uważano, że wawrzyn odpędza zło, ma również szereg zastosowań leczniczych.


Liście laurowe w chrześcijaństwie symbolizują zwycięstwo i tryumf, zmartwychwstanie Jezusa, który położy kres konfliktom na ziemi przynosząc pokój.

Obecnie wawrzyn symbolizuje mądrość, powodzenie, zwycięstwo i pokój.


Wiele uczelni wyższych na świecie podarowuje wieńce laurowe przy nadawaniu tytułów naukowych. Tytuł nagrody Nobla wywodzi się od liści laurowych.

W różnych kulturach ludzie obdarowują się liśćmi laurowymi na rocznice ślubów, jako prezent z okazji ukończenia studiów, również są prezentem pożegnalnym oraz dla osób w trudnej sytuacji życiowej by przyniosły im sukces i zwycięstwo. Motyw liści laurowych jest również modnym wzorem tatuaży, który może symbolizować zwycięstwo nad własnymi wadami.


𝗪 𝘀𝘁𝗮𝗿𝗼𝘇̇𝘆𝘁𝗻𝘆𝗺 𝗥𝘇𝘆𝗺𝗶𝗲 𝘇𝗮𝗽𝗮𝗰𝗵 𝗯𝘆ł 𝗽𝗼𝘁𝗲̨𝘇̇𝗻𝘆𝗺 𝗻𝗮𝗿𝘇𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲𝗺 𝗽𝘀𝘆𝗰𝗵𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝘆𝗺, żołnierze perfumowali swoje tarcze, zbroje i broń, zapach wawrzynu symbolizował zwycięstwo.


W perfumiarstwie stosuje się olejek eteryczny z liści laurowych Laurel Bay, jego zapach jest kamforowy, świeży, mocny i ciepły. Akordy z liśćmi laurowymi można tworzyć z jagodami jałowca, z sosną pospolitą, rozmarynem (większość nut z rodziny aromatycznej lubi się z liśćmi laurowymi) oraz żywicami.

Można się również spotkać z ekstraktami z kwiatów wawrzynu, które stosuje się w perfumiarstwie, lecz są one niezmiernie rzadkie i bardzo mało popularne, osobiście jeszcze nie miałam z nimi do czynienia.


𝗪 𝘀𝘁𝗮𝗿𝗼𝘇̇𝘆𝘁𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗽𝗮𝗹𝗼𝗻𝗼 𝗸𝗮𝗱𝘇𝗶𝗱ł𝗮 𝘇 𝗹𝗶𝘀́𝗰𝗶 𝗹𝗮𝘂𝗿𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 do wywoływania stanów transowych, kapłanki żuły liście by doznać inspiracji, wierzono, że dym z kadzideł z liści laurowych sprzyjał symbolicznym snom, które były inspiracją wielu działań życiowych.


Nosicie biżuterię z motywami liści laurowych? lubicie zapach potraw gdzie są liście laurowe?


Polecam do żywicy sosnowej dodać liści laurowych, odrobinę płatków róży i użyć jako kadzidła przed snem 😉


𝗪 𝗮𝗿𝗼𝗺𝗮𝘁𝗲𝗿𝗮𝗽𝗶𝗶 ogólnie olejki eteryczne z wawrzynu (jest kilka odmian) stosowane są w łagodzeniu bólu uszu, przy zwichnięciach i stłuczeniach, przy zapaleniu oskrzeli, grypie, działa łagodząco na ból stawów.


Pierwszy obraz przedstawia 𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗮 𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗜𝗜𝗜 𝗦𝗼𝗯𝗶𝗲𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼, malarz jest nieznany, płótno zostało namalowane po roku 1683.

Liście laurowe na głowie władcy stały się moją inspiracją tworzenia pachnącej opowieści o Marysieńce i Janie, stworzyłam kilka fantazji, w dwóch użyłam olejku eterycznego z liści laurowych by podkreślić symbolikę siły, zwycięstwa oraz mądrości u pary królewskiej. U króla wawrzyn symbolizuje męstwo, siłę i władzę, u Marysieńki mądrość i zdrowie. Liście laurowe nie są popularne w kompozycjach perfumiarskich, ja natomiast używam ich raz na czas, szczególnie lubię je łączyć z pewnymi żywicami.


Drugi obraz to “𝗔𝗽𝗼𝗹𝗹𝗼, 𝗯𝗼́𝗴 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁ł𝗮, 𝗲𝗹𝗼𝗸𝘄𝗲𝗻𝗰𝗷𝗶, 𝗽𝗼𝗲𝘇𝗷𝗶 𝗶 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗸 𝗽𝗶𝗲̨𝗸𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘇 𝗨𝗿𝗮𝗻𝗶𝗮̨, 𝗺𝘂𝘇𝗮̨ 𝗮𝘀𝘁𝗿𝗼𝗻𝗼𝗺𝗶𝗶” autorem jest Charles Meynier

opracowała Monika Opieka

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie