Skip to main content
Zapach w obrazach

Cykl zapachy naturalne w sztuce - śliwki

Jest sporo rymowanek o śliwkach robaczywkach a i bajek się znajdzie kilka, dzisiaj owe śliwki chcę Wam przedstawić.


Pisząc posta wącham arcydzieło perfumiarstwa, perfumy 𝗙𝗲𝗺𝗺𝗲 𝗥𝗼𝗰𝗵𝗮𝘀, dla mnie to najpiękniejsza śliwka jaką przyszło mi gościć, kiedyś nosiłam ją często, obecnie okazjonalnie.


Owoce w malarstwie są jednymi z najbardziej wszechobecnych tematów na przestrzeni wieków, praktycznie każdy owoc ma swoją symbolikę.

Jest mnóstwo odmian śliw, jedni hodują specjalne odmiany o słodkim smaku, innym zależy na ich kwaśnych niuansach.


Drzewa śliw od czasów starożytnych do dzisiaj mają do opowiedzenia wiele historii wywodzących się z całego świata.


Kwiaty śliwy oraz owoce od tysięcy lat są bardzo ważne w kulturze chińskiej.


Dawne podania chińskie opowiadają, że zapach kwiatów śliwki “rozświetla świat z goryczy i chłodu zimy, przynosząc ludziom szczęście i piękno rozkwitając w najciemniejszych chwilach naszego życia.”


W Japonii śliwa jest jest jednym z 𝗱𝗿𝘇𝗲𝘄 𝗻𝗶𝗼𝘀𝗮̨𝗰𝘆𝗰𝗵 𝗱𝗼𝗯𝗿𝗮̨ 𝘄𝗿𝗼́𝘇̇𝗯𝗲̨.


Wiele osób kojarzy kwiaty wiśni w kulturze japońskiej, rzadziej kwiaty śliwy, są one równie wyjątkowe w świecie Azji jak kwiaty wiśni. Japończycy przyjęli symbolikę śliwy od Chińczyków.


To właśnie kwiaty śliwek rozpoczęły tradycję święta kwiatów wiśni, kwiaty śliwy symbolizują dwie pory roku, zimę oraz wiosnę, kwitną na granicy tych dwóch okresów.


𝗦́𝗹𝗶𝘄𝗸𝗶 𝘀𝘆𝗺𝗯𝗼𝗹𝗶𝘇𝘂𝗷𝗮̨ dobrobyt, zdrowie, odporność na sytuacje życiowe oraz trudne warunki, chronią przed złymi duchami, drzewa śliw stoją na straży przed wieloma świątyniami w Azji. Kwiaty śliwy są postrzegane jako silne i szlachetne, zdobiły często herby samurajów.

Kwiaty śliwy w Chinach 𝗿𝗲𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝗻𝘁𝘂𝗷𝗮̨ 𝗽𝗶𝗲̨𝗰́ 𝗯ł𝗼𝗴𝗼𝘀ł𝗮𝘄𝗶𝗲𝗻́𝘀𝘁𝘄: bogactwo, starość, zdrowie, umiłowanie cnót oraz naturalną śmierć.

W Azji śliwa w sztuce 𝘂𝘄𝗮𝘇̇𝗮𝗻𝗮 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘇𝗮 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗮̨ 𝘇 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗵 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗮𝗰𝗶𝗼́ł 𝘇𝗶𝗺𝘆 razem z bambusem i sosną, jest również 𝘀𝘇𝗹𝗮𝗰𝗵𝗲𝘁𝗻𝘆𝗺 𝗰𝘇ł𝗼𝗻𝗸𝗶𝗲𝗺 “𝗖𝘇𝘁𝗲𝗿𝗲𝗰𝗵 𝗣𝗮𝗻𝗼́𝘄” towarzysząc chryzantemom, bambusom i orchideą.


Chińczycy wierzą, że kwiaty śliwek oraz owoce są symbolem zmartwychwstania, długowieczności oraz mądrości, są uważane również za potężny afrodyzjak.

Indianie Pawnee uważają drzewo śliwy za symbol płodności.


W kulturze chrześcijańskiej śliwki symbolizują wytrzymałość, nadzieję oraz witalność życiową.


W wiktoriańskim języku kwiatów, kwiaty śliwy symbolizują niezależność.


𝗦́𝗹𝗶𝘄𝗸𝗶 𝘄 𝗿𝗼́𝘇̇𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗮𝘀𝗽𝗲𝗸𝘁𝗮𝗰𝗵 𝗴𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮̨ 𝘄 𝘄𝗶𝗲𝗹𝘂 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺𝗮𝗰𝗵, w zależności z czym będą grały w kompozycji ich wydźwięk będzie różny, najczęściej łączone są w zapachach garmond, owocowych oraz kwiatowych.


W naturalnym perfumiarstwie akordy śliwek są trudne a nawet pewne aspekty jak na ten czas są nieosiągalne, warto się skupić na kilku wyobrażeniach zapachu śliwek komponując perfumy naturalne z tchnieniem śliwkowego aromatu.


Najczęściej zapach śliwek w perfumach kojarzony jest słodko i cukierkowo, dla mnie doskonałym akordem śliwkowym jest ten, który ma wędzone i lekko gorzkie nuty, które nadają kompozycji tajemniczości.


Komponując perfumy gdzie przewodzić ma śliwka wybierz odpowiednią drogę, czy skupisz się na kwiatach śliwy czy owocach (akord kwiatowy jest zdecydowanie prostszy do skomponowania), masz do wyboru kilka opcji, przewodni motyw śliwki może iść w stronę owoców, kwiatów lub garmond (tutaj jest ogromne pole do popisu).


Mało kto wie, że liczi (nazywane czasami chińską śliwką) zalicza się do rodziny śliwek to kolejna furtka dla kompozycji.

Akordy śliwkowe możesz komponować z naturalnych materiałów jak olejki eteryczne, absoluty czy nalewki, bardzo pomocny jest olejek eteryczny z kminku, frangipani, kilku żywic oraz konkretu z lilaka.


Akordy owocowe będziecie mogli komponować na perfumiarskich warsztatach bottanicum na stopniu zaawansowanym, pokażę Wam jak skomponować trzy różne akordy śliwkowe.


Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, na całym świecie sprzedaje się w tym okresie rekordową ilość perfum, pewnie i Wy się skusicie by zrobić najbliższym pachnący prezent a i może sobie również 😉 zachęcam by spojrzeć na perfumy z innego poziomu niż dotychczas, wybierając główny motyw zapachu perfum poznajcie symbolikę jego zapachu, to może być ciekawe doświadczenie, żywię głęboką nadzieję iż cykl “Zapachów naturalnych w sztuce” wzbudzi w Was ciekawość, kreatywność oraz inne spojrzenie na zapachy.


Wybierając perfumy śliwkowe symbolicznie obdarowując kogoś przekżecie piękno, odwagę, czystość, odnowę oraz witalność a także rozwój pomimo przeciwności losu. Zapach śliwki może przypominać o cierpliwości, która przyda się kiedy nadejdzie właściwy moment by podjąć działania.


Jest to dosyć niepopularne podejście do wyborów zapachów perfum, jeżeli zdecydujesz się na symboliczny podarunek zapachu będzie to na pewno wyjątkowa niespodzianka, dołącz opis do flakonika a może i pocztówkę z obrazem? 😉


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝘆 to “A young Woman Walking near a Plum tree” 1688 rok


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗱𝗿𝘂𝗴𝗶 namalował Edward Manet “Śliwowica” 1877 rok


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶 nosi tytuł “Pasterka trzymająca śliwki” namalowany przez Gerrita Van Honthorsta


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗰𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝘆 “Kwiat śliwy” Tang Wei Min

Każdy kwiat, medalion, klejnot i kolor na tym płótnie ma znaczenie i jest namalowany celowo oddając hołd kulturze. Zachęcam głęboko do zapoznania się z innymi dziełami sztuki Tanga Wei Mina.


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗮̨𝘁𝘆 to “Stara śliwa” Kano Sansetsu, to arcydzieło nad arcydziełami!

Starożytna śliwa jest tutaj ucieleśnieniem sekwencji ruchów jujitsu japońskiej sztuki walki. Nawiązuje również do Taoizmu.


𝗝𝗮𝗽𝗼𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘀ł𝗼𝘄𝗶𝗲 𝗺𝗼́𝘄𝗶, 𝘇̇𝗲 “gnijący pień nawet najstarszej śliwy ożyje w pierwszym miesiącu wiosny”.

Poczytajcie o historii obrazu “Kwiatu śliwy” Tanga Wei Mina, jest fascynująca.

opracowała Monika Opieka

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie