Skip to main content
Zapach w obrazach

Cykl zapachy naturalne w sztuce - kwiaty goździków (dianthus caryophyllus)

W styczniowy poniedziałek zapraszam do opowieści o kwiatach goździków, proszę nie mylcie ich z pąkami goździków (o nich będzie w przyszłym tygodniu) to całkowicie inne goździki i rośliny 🙂


Gatunków kwiatów goździków jest niezliczona ilość.


𝗚𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗶 𝘂𝘄𝗮𝘇̇𝗮 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇𝗮 𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗼𝘄𝗲 𝗸𝘄𝗶𝗮𝘁𝘆 𝗸𝗼𝗷𝗮𝗿𝘇𝗼𝗻𝗲 𝘇 𝗽𝗼𝗰𝘇𝗮̨𝘁𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗶 𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗮𝗺𝗶.


O kwiatach goździków wspominał już starożytny grecki filozof i botanik Teofast.


𝗡𝗮𝘇𝘄𝗮 “𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸” 𝗽𝗼𝗰𝗵𝗼𝗱𝘇𝗶 𝗼𝗱 ł𝗮𝗰𝗶𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝘀ł𝗼𝘄𝗮 𝗰𝗼𝗿𝗼𝗻𝗮-𝗮𝗲 co oznacza wieniec, korona, girlanda, używało się ich w ceremonialnych rzymskich i greckich koronach.


𝗚𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗶 𝗽𝗼 𝗴𝗿𝗲𝗰𝗸𝘂 𝘄𝘆𝘄𝗼𝗱𝘇𝗶ł𝘆 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇 𝗻𝗮𝘇𝘄𝘆 “𝗱𝗶𝗮𝗻𝘁𝗵𝘂𝘀” oznaczający “kwiat Jowisza” lub “niebiański kwiat”.

W chrześcijańskiej kulturze goździki utożsamiano z kolorem ciała i ł𝗮𝗰𝗶𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗺 𝘀ł𝗼𝘄𝗲𝗺 “𝗶𝗻𝗰𝗮𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼” co oznacza wcielenie odnoszące się do wcielenia Boga, który stał się ciałem.


Kwiaty goździków mają wiele znaczeń. W epoce wiktoriańskiej nadano ich poszczególnym kolorom znaczenie dzięki któremu powstał język kwiatów.

Ogólnie symbolika kwiatów goździków mówi o fascynacji, wyróżnieniu i miłości.

Nie ma chyba drugiego kwiatu, który miałby tak mocną i wyraźną symbolikę polityczną.


- 𝗖𝘇𝗲𝗿𝘄𝗼𝗻𝘆 𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸 może symbolizować miłość, był również symbolem ruchów robotniczych oraz socjalizmu. Czerwone kwiaty goździków zdobią wnętrza na malowidłach meczetów w Turcji, symbolizują Mahometa, są ważnym kwiatem w sztuce osmańskiej.

W Azejberdżanie po wydarzeniach “Czarnego stycznia” czerwone goździki stały się symbolem żałoby.

- 𝗝𝗮𝘀𝗻𝗼 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗼𝗻𝗲 𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗶 symbolizują podziw, 𝗰𝗶𝗲𝗺𝗻𝗼𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗼𝗻𝗲 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝗮𝗻𝗶𝗲 oraz głęboką miłość. W Portugalii jasno czerwone goździki kojarzone są z obaleniem reżimu Estado Novo nazwanego rewolucją goździkową.

- W Chinach i Korei goździki goszczą na weselach, wyrażają miłość i podziw.

- 𝗕𝗶𝗮ł𝗲 𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗶 symbolizują szczęście i miłość. W Holandii kojarzone są z księciem Bernhardem, który nosił je podczas II wojny światowej wyrażając swój bunt, po wojnie białe goździki stały się symbolem weteranów.

- 𝗪𝗲 𝗙𝗿𝗮𝗻𝗰𝗷𝗶 𝗳𝗶𝗼𝗹𝗲𝘁𝗼𝘄𝗲 𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗶 są kwiatami pogrzebowymi, wręcza się je rodzinie zmarłego. W języku kwiatów symbolizują kapryśność.

- 𝗭𝗶𝗲𝗹𝗼𝗻𝗲 𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗶 są symbolem homoseksualizmu, który zapoczątkował irlandzki pisarz Oscar Wild.


Goździki są narodowymi kwiatami Słowenii, Monako i Hiszpanii, były ulubionymi kwiatami Szekspira.

W kilku krajach goździki podarowuje się z okazji Dnia Matki i Rodziców dziękując za czystą, matczyną i rodzicielską miłość. Zwyczaj ten może wywodzić się z tradycji chrześcijańskiej, kiedy to Maryja Matka płakała widząc Jezusa niosącego krzyż, legenda mówi, że tam gdzie spadły łzy Jezusa tam zaczęły rosnąć różowe goździki, symbolizujące oddanie matki.

Goździkami obdarowuje się również nauczycieli.


𝗡𝗮 𝗨𝗻𝗶𝘄𝗲𝗿𝘀𝘆𝘁𝗲𝗰𝗶𝗲 𝗢𝗸𝘀𝗳𝗼𝗿𝗱𝘇𝗸𝗶𝗺 kwiaty goździków tradycyjnie nosi się na egzaminach, na pierwszy egzamin studenci zabierają białe goździki, na drugi różowe a na ostatni czerwone.


𝗡𝗶𝗲 𝗻𝗮𝗹𝗲𝘇̇𝘆 𝗸𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮𝗺𝗶 𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗼́𝘄 𝗼𝗯𝗱𝗮𝗿𝗼𝘄𝘆𝘄𝗮𝗰́ 𝗮𝗸𝘁𝗼𝗿𝗼́𝘄 bo to zła wróżba, w XIX wieku wręczało się goździki aktorką i aktorom w teatrze, kiedy nie planowało się już przedłużenia im kontraktu.


Kwiaty goździków często spotkamy na obrazach przedstawiających Matkę Boską z XIII wieku, kwiaty symbolizują płodność i miłość.

W czasach elżbietańskich popularnym było noszenie przy sobie kwiatów goździków, wierzono, że pomagają zapobiegać śmierci na szafocie.

W średniowieczu aromatyzowano kwiatami goździków piwa i wina były one substytutem indyjskich goździków.

W dawnym malarstwie czerwone goździki były symbolami cierpienia i miłości, kolor czerwony w chrześcijaństwie symbolizował przelaną krew Chrystusa. W XV i XVI wieku często gości na podwójnych portretach wskazujących zaręczyny.


𝗞𝘄𝗶𝗮𝘁𝘆 𝗴𝗼𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗸𝗼́𝘄 𝘄 𝗸𝗼𝗺𝗽𝗼𝘇𝘆𝗰𝗷𝗮𝗰𝗵 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺


W średniowieczu były bardzo popularne tak zwane ogrody zmysłowych rozkoszy, których celem było rozpieszczanie swoich zmysłów, jednym z najpopularniejszych kwiatów w tychże ogrodach były goździki.


Kwiaty goździków są cenione na świecie nie tylko za ogromną rolę symboliczną, ale również za ich przyjemny kwiatowy zapach.

Jestem pewna, że o absolucie oraz olejku eterycznym z kwiatów goździków mało kto słyszał, materiały są dostępne, ale trochę należy się natrudzić w poszukiwaniach (olejek eteryczny jest niezwykłą rzadkością), są również kosztowne, jeżeli chodzi o ich zastosowanie aromaterapeutyczne nie wiele wiadomo, ponieważ praktycznie nie ma badań.


Absolut z kwiatów goździków należy bezwzględnie rozcieńczyć by ujawnił swoje ciekawe miodowo korzenne i zielone nuty, tutaj jest podobnie jak z absolutem z różanym, by poznać ich piękno należy mieć różne rozcieńczenia do pracy z nimi.

W perfumiarstwie najczęściej stosuje się białe goździki, które mają pudrowy akcent dosyć niepopularny już obecnie w perfumach.

Najczęściej zapach kwiatów goździków jest tworzony z innych materiałów. Perfumy z mocnym akcentem goździków były bardzo popularne na początku XX wieku.


Bardzo polecam zrobienie własnych konkretów z różnych odmian kwiatów goździków, naprawdę warto je mieć w swojej kolekcji, a osoby, które zajmują się destylacją zachęcam do destylacji goździków ogrodowych 😉


Materiały z kwiatów goździków pięknie połączysz z innymi bukietami, tam gdzie będzie Ci zależało na zieleni również je wykorzystasz, są dobraną parą z mchem dębowym i paczulą.


Zdecydowanie łatwiej wykorzystać suszone płatki goździków w kadzidłach, używaj kwiatów z ogrodów nie z kwiaciarni, po pierwsze zapachach jest żywszy i nie są spryskiwane szkodliwymi substancjami.


Duchowe znaczenie kwiatów goździków znajdziemy już w starożytności. Wierzono, że bukiety stawiane w domu na stole przyciągają obfitość, stosowane w kadzidłach mają właściwości uspokajające.


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝘆: to “Portret kupca Georga Guisse” Hansa Holbeina z 1532 roku.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗱𝗿𝘂𝗴𝗶: “Czerwony Goździk” Krisa Lewisa 2009 rok.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶: “Madonna z goździkami” Bernardino Luini 1521 rok.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗰𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝘆: Autoportret Joos van Cleve, ok. 1519 rok.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗮̨𝘁𝘆: “Madonna z goździkiem” Leonardo da Vinci ok. 1480 rok.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝘀𝘇𝗼́𝘀𝘁𝘆: to niderlandzki gobelin przedstawiający jednorożca w niewoli z około 1505 roku (grafiki obecnie zdobią różnego rodzaje notatniki i zeszyty).

Zachęcam do zapoznania się z historią tego dzieła sztuki, jednorożce w malarstwie mają ciekawe przesłanie, otaczające je rośliny również, w tym goździki 😉

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝘀𝗶𝗼́𝗱𝗺𝘆: “Kobieta z goździkami” Alphons Mucha 1898 rok.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗼́𝘀𝗺𝘆: “Madonna z kanonikiem Jorisem Van der Paele” Jan van Eyck 1436 rok.

Zwróć uwagę na bukiecik, oprócz fiołków są tam czerwone goździki, które kojarzyły się ludziom z gwoździami, tutaj symbolizują ukrzyżowanie Jezusa gwoździami na krzyżu.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗱𝘇𝗶𝗲𝘄𝗶𝗮̨𝘁𝘆: “Saskia z goździkiem” z 1641 roku namalowana przez Rembrandta.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗱𝘇𝗶𝗲𝘀𝗶𝗮̨𝘁𝘆: “Portret księżniczki” Pisanella ok. 1440 rok.

Na tym obrazie jest pięknie opowiedziana historia księżniczki Ginevry D'Este, w ogrodzie pełnym goździków między orlikami i ćmami z gałązką jałowca wyłania się historia zamążpójścia w środku bitwy, wszystko ma znaczenie na obrazie, pobawcie się w botanicznych detektywów i rozwiążcie jego przesłanie 😉

opracowała Monika Opieka

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie