Skip to main content
Zapach w obrazach

Cykl zapachy naturalne w sztuce - kwiaty ylang-ylang

Dzisiaj zanurzymy się w świecie egzotycznego kwiatu zwanego ylang-ylang, którego zapach jest jednym najbardziej pożądanych w perfumiarstwie. Pamiętam swój pierwszy raz, kiedy powąchałam olejek eteryczny ylang-ylang, byłam rozczarowana, tyle się o nim mówi i pisze, jest niezbędnym materiałem w palecie perfumiarza a zapach był… no cóż, tani i mydlany, wcale nie szczególny o pożądliwości już nie wspomnę. W dalszej części dowiecie się dlaczego pierwszy raz perfumiarza z ylang-ylang może być porażką.


Ylang-ylang znany jest pod wieloma nazwami w zależności od kraju.

𝗡𝗮𝘇𝘆𝘄𝗮𝗻𝘆 𝗷𝗲𝘀𝘁 “𝗷𝗮𝘀́𝗺𝗶𝗻𝗲𝗺 𝗯𝗶𝗲𝗱𝗮𝗸𝗼́𝘄” ponieważ można go wyczuć w górnych nutach.

Jego najpopularniejsza nazwa wywodzi się z języka filipińskiego gdzie mówi się na blado żółte kwiaty o zapachu relaksującym z właściwościami afrodyzjakalnymi álang- álang co oznacza “kwiat kwiatów”. Samo słowo ylang-ylang wywodzi się z języka tagalskiego gdzie słowo “ilang” znaczy dzikość, dzicz, co może nawiązywać do zwisających kwiatów, które tańczą na wietrze.

Jest również powiązany z terminem “ilang-ilan” oznaczającym słowo rzadki.


Jestem zaskoczona ponieważ kwiaty ylang-ylang nie goszczą często w malarstwie, tym bardziej jestem zmobilizowana do jeszcze wnikliwszych poszukiwań śladów w sztuce, szczególnie w ich rodzimych stronach.

Kwiaty ylang-ylang od wieków noszą kobiety we włosach by ich zapach przyciagał kochanków, łączą je z kwiatami jaśminu. Na Filipinach rozrzuca się żółte kwiaty na łożu nowożeńców oraz wkłada do szaf by aromatyzowały ubrania.

Od wieków wyspiarze z Samoa wykorzystują aromat kwiatów ylang-ylang w swoich domach by złagodzić stres oraz wzniecić porządanie w alkowie.

Kwiaty ylang-ylang na Filipinach są symbolem zmysłowości oraz boskiej kobiecości.

Girlandami z kwiatów ylang-ylang, jaśminu, liśćmi pandanusa i champaca przyozdabia się obrazy religijne oraz wykorzystuje je w licznych obrzędach i ceremoniach.


𝗬𝗹𝗮𝗻𝗴-𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴 𝘄 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺𝗮𝗰𝗵


Drzewo cananga odorata, na którym rosą pachnące kwiaty ylang-ylang nazywa się drzewem perfum.


Często spotykam się z opinią, że zapach ylang-ylang jest nieznośny i okropny co jest prawdą, kiepskiej jakości olejek eteryczny nie robi dobrego wrażenia. Podczas pracy z materiałami ylang-ylang (są również dostępne absoluty) należy dbać o swój nos, wdychany w dużych ilościach i zbyt długo będzie powodem bólu głowy oraz mdłości, materiały ylang-ylang mają właściwości narkotyczne.


Jako ciekawostka w najbardziej znanym klasyku w świecie perfum CHANEL N°5 ylang-ylang odegrał kluczową rolę, zrównoważył przedawkowanie aldehydów.


Olejki eteryczne z kwiatów ylang-ylang są wyjątkowe w świecie materiałów dla perumiarzy ponieważ większość kwiatów jest zbyt delikatna by poddać je destylacji i zapach wydobywa się poprzez użycie rozpuszczalników, powstają konkrety a później absoluty, natomiast kwiaty ylang-ylang dobrze poddają się destylacji uwalniając pachnące olejki eteryczne.


𝗝𝗲𝘀𝘁 𝗸𝗶𝗹𝗸𝗮 𝗸𝗹𝗮𝘀 𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝗼́𝘄 𝗲𝘁𝗲𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘇 𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴-𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴.


- 𝗣𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗮 𝗜 najbardziej ceniona w świecie perfumiarzy 𝗸𝗹𝗮𝘀𝗮 𝘁𝗼 𝗲𝘅𝘀𝘁𝗿𝗮- zapach jest lekki i miękki o kwiatowo balsamicznym charakterze.

- 𝗗𝗿𝘂𝗴𝗮 𝗜𝗜 𝗶 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶𝗮 𝗜𝗜𝗜 𝗳𝗿𝗮𝗸𝗰𝗷𝗮 𝘁𝗼 𝗰𝗼𝗺𝗽𝗹𝗶𝘁 - również wykorzystuje się z tych frakcji olejki eteryczne w perumiarstwie, ale tutaj mogą być różne niespodzianki i nie zawsze olejki są takiej jakości jakiej byśmy się spodziewali co wprawione nosy wyczują.

Pozostałe frakcje destylacji są przeznaczone dla przemysłu kosmetycznego, detergentów i mydeł.

O jakości olejków eterycznych z ylang-ylang świadczy również okres, w którym jest destylowany, ylang-ylang I exstra jest destylowany tylko w okresie od marca do maja.

Rzymskie cyfry oznaczają klasę olejku eterycznego oraz z której destylacji pochodzi.

W olejkach eterycznych z ylang-ylang gorszej jakości mogą zawierać nuty kamfory a zapach będzie przypominał mdły lakier do paznokci lub kiepskiej jakości mydło.


Materiały z ylang-ylang wykorzystuje się to komponowania bursztynowych kreacji tworząc wyrafinowaną i bogatą nutę serca, jest ważnym materiałem tworzącym aromaty białych kwiatów.


Rdzenni ludzie od wieków wykorzystują kwiaty do celów leczniczych oraz kosmetycznych, do dzisiaj mieszają kwiaty z olejem kokosowym by chronić włosy przed kontaktem z morską wodą.

W epoce wiktoriańskiej ylang-ylang był składnikiem 𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝘂 𝗺𝗮𝗰𝗮𝘀𝘀𝗮𝗿 na bazie oleju kokosowego, była to pomada dbająca o zdrowy i lśniący wygląd włosów, obecnie wykorzystuje się go w aromaterapii.


Ylang-ylang jest szeroko stosowany w magii oraz kadzidłach, nazywany jest eliksirem spokoju i namiętności, jego właściwości aromaterapeutyczne również są bardzo doceniane, ponieważ wspomaga powrót ze stanów depresyjnych odprężając ciało i umysł. W świecie aromaterapeutów ylang-ylang jest znanym antydepresantem zastosowany w dyfuzorze sprzyja zasypianiu.


Możesz wykorzystać suszone kwiaty ylang-ylang w kadzidłach, które wniosą spokój i harmonię do Twojego otoczenia (szukaj herbart z kwiatów ylang-ylang).

Doświadczanie zapachu kadzideł jest inne niż olejków eterycznych ponieważ podczas ich spalania wiele górnych nut, które wyczujemy w olejkach eterycznych w dymie zanika przez co zapach jest mocniejszy i bardziej wyrazisty.


Zapach kadzideł z ylang-ylang pomoże zharmonizować energię żeńską i męską, jako, że zbliżają się Walentynki zachęcam do stworzenia namiętnych kadzideł, w których nie powinno zabraknąć mirry oraz kadzidłowca.


Olejek eteryczny z ylang-ylang stosowany jest szeroko w Ajurwedzie, ma działanie chłodzące i nawilżające, jego rolą jest podniesienie na duchu tych, których przygniatają trudne sytuacje życiowe, uwalnia gromadzony gniew i napięcie, pobudza również sferę erotyczną, która z jakiś przyczyn może być zamrożona.


Olejki eteryczne z ylang-ylang grają dużą rolę w moich mieszankach do pracy na Pachnących Kręgach Kobiet bottanicum gdzie pracujemy z czakrami, jest szczególny przy drugiej czakrze oraz przy czakrze gardła, stworzyłam wyjątkową kompozycję dla czakry korony gdzie ylang-ylang extra nadaje niezwykłości lotosowi, to dwa potężnie pachnące materiały połączone z kilkoma innymi czyni zapach ukoronowaniem podróży szczególnie w sferze zmysłowej.


Jeżeli stosujecie olejek eteryczny ylang-ylang w dyfuzorze a w otoczeniu macie psa lub kota zwrócicie szczególną uwagę jak zwierzęta na niego reagują, zauważono, że aromat ylang-ylang jest szkodliwy dla zwierząt domowych.


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝘆 - indonezyjska kobieta z kwiatmi ylang-ylang, obraz pobrany z internetu gdzie nie podbano autora

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗱𝗿𝘂𝗴𝗶 pochodzi z mitologi z wysp pacyfiku.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶 namalował Paul Jacoulet UneBelle de Palaos.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗰𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝘆 jest autorstwa An Jisup dla Vogue Girl z Koreii.

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗮̨𝘁𝘆 jest etykietą dawnej wody kolońskiej Journaling-Cards-Ylang-Ylang ilustratora Raphaela Kirchnera - jeśli ktoś się interesuje starymi etykietami oraz reklamami z perfumami warto przyjrzeć się bliżej pracom Raphaela.

𝗜𝗹𝘂𝘀𝘁𝗿𝗮𝗰𝗷𝗮 𝘀𝘇𝗼́𝘀𝘁𝗮 jest autorstwa Sirina Thada - przeczytajcie piękne opowiadanie gdzie pojawia się zapach kwiatów ylang-ylang

https://catapult.co/.../unveil-short-story-alliah-robelle...

opracowała Monika Opieka

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie