Skip to main content
Zapach w obrazach

Cykl zapachy naturalne - mimoza

“Mimozami jesień się zaczyna…” tak śpiewał Czesław Niemen 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=gYJix_D1qjM


Mówi się o niej “𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗼𝘁𝘆𝗸𝗮𝗷 𝗺𝗻𝗶𝗲”, “𝘇̇𝘆𝗷 𝗶 𝘂𝗺𝗶𝗲𝗿𝗮𝗷”, “𝗿𝗼𝘀́𝗹𝗶𝗻𝗮 𝗼𝘀𝗼𝗯𝗹𝗶𝘄𝗼𝘀́𝗰𝗶”.


Dzisiaj zajrzymy do świata żółtych i eterycznych kwiatów jakimi są urocze pomponiki mimozy.

Mimozy są piękne, to broszki Matki Natury, które opowiadają o przemijających porach roku. Ludzi przyciąga ich przyjemny zapach oraz właściwości lecznicze. Kwiaty mimozy są ciepłymi promieniami słońca w środku zimy przesyłającymi przyjaźń i miłość.


𝗠𝗶𝗺𝗼𝘇𝗮 𝗺𝗮 𝗽𝗼𝗻𝗮𝗱 𝟰𝟬𝟬 𝗴𝗮𝘁𝘂𝗻𝗸𝗼́𝘄 i rośnie w różnych częściach świata, wiele gatunków kwitnie od stycznia do marca eksplodując obfitością pachnących kwiatów zwiastując nadejście jaśniejszych dni.


Słowo “mimos” po grecku oznacza mima lub aktora. Mimoza posiada wiele nazw jak bauhinia variegata czy akacja dealbata.


Mimoza ma wiele znaczeń symbolicznych, to świecące kwiaty, które symbolizują słońce.

Mimoza jest wrażliwością, natkniecie się na nią u filozofów oraz ludzi rozwiązujących problemy, jest oznaką nowego, panny młode często chciały mieć żółte kwiatuszki w swoich bukietach ślubnych.


Żółte kwiaty sprzyjają miłości, harmonii i szczęściu. Z mimozą spotkacie się u wielu poetów, gdzie w swoich wierszach używają jej by opowiedzieć o sekretnej miłości.


Kwiaty mimozy symbolizują nowe horyzonty w każdej dziedzinie życia od rodziny, kariery do podróży.

W Stanach Zjednoczonych mimozy są 𝗼𝗳𝗶𝗰𝗷𝗮𝗹𝗻𝘆𝗺𝗶 𝗸𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮𝗺𝗶 𝘇 𝗼𝗸𝗮𝘇𝗷𝗶 𝗗𝗻𝗶𝗮 𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁 symbolizując kobiecość oraz macierzyństwo. Również we Włoszech mężczyźni obdarowują kobiety w Dzień Kobiet mimozami, za tym gestem kryje się historia z 1946 roku gdzie dwie aktywistki Teresa Mattei i Rita Montagana walcząc o równouprawnienie kobiet zaproponowały w pierwszy po wojnie Dzień Kobiet ofiarować kobietom gałązki mimozy jako znak wsparcia i szacunku.

Mimozy są reprezentantkami kobiecego świata, kwiaty sprawiają wrażenie bardzo delikatnych, lecz w rzeczywistości mimoza jest silnym drzewem, podobnie jak kobiety.


W południowej Francji mimozy są oznaką nadejścia wiosny 𝗴𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗻𝗮 𝗷𝗲𝗷 𝗰𝘇𝗲𝘀́𝗰́ 𝗼𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲 𝘀𝗮̨ 𝗳𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝗲. Starożytne miasto Bormes-les-Mimosa uważane jest za jedną z najpiękniejszych kwiatowych wiosek we Francji, rośnie tam ponad 90 gatunków mimozy.

Kwiaty mimozy można podarować komuś by pokazać swoją troskę, ale można też je ofiarować osobie w żałobie okazując wsparcie i współczucie.


𝗠𝗶𝗺𝗼𝘇𝗮 𝘄 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺𝗮𝗰𝗵.


Mimozy skupione w żółtych kuleczkach pachną obłędnie rozsiewając słodkie, pudrowe aromaty.


W perfumiarstwie naturalnym zapach mimozy uzyskuje się z akacji dealbata inaczej nazywanej akacją srebrzystą. Można uzyskać z niej konkret lecz nie pachnie on już tak przyjemnie jak kwiaty. Pozyskuje się absolut akacjowy z akacji decurrens, który wytwarza się w południowej Francji. Naturalnego zapachu kwiatów mimozy w perfumiarstwie naturalnym uzyskanego z olejku eterycznego lub absolutu nie ma. Jeżeli spotkacie się z olejkiem eterycznym lub absolutem mimozy doczytajcie, bo będą to materiały zapachowe z akacji, która jest nagminnie mylona w nazewnictwie z mimozą, a jeszcze żeby było bardziej zagmatwane, olejek eteryczny jest notorycznie mylony z absolutem w nazewnictwie.


Absolut z akacji jest rzadkością w kompozycjach perfumeryjnych, roczna produkcja wynosi od ok. 200 do 1500 kg konkretu (w zależności od zbiorów) z czego powstaje ok. 100-300 kg absolutu.


Inną odmianą akacji, z której pozyskiwany jest absolut z kwiatów jest odmiana acacia franesiana, jej zapach określa się jako malinowy z akcentem fiołka. We Francji nazywa się go absolute de cassie i nie produkuje się go więcej niż 100 kg rocznie.

Raczej nie spotkacie się z głównym motywem mimozy/akacji w ówczesnych perfumach, ponieważ jest to zapach bardzo vintage i młode nosy konsumentów uważają go za staromodny i babciny, natomiast perfumiarz może wykorzystać absolut z akacji do komponowania kwietnych bukietów, czasami absolut równoważy zbyt gęstą i ciemną kompozycję.


𝗗𝗼 𝗸𝗮𝗱𝘇𝗶𝗱𝗲ł 𝗺𝗼𝘇̇𝗲𝗰𝗶𝗲 𝘄𝘆𝗸𝗼𝗿𝘇𝘆𝘀𝘁𝗮𝗰́ 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗲 𝗰𝘇𝗲̨𝘀́𝗰𝗶 mimozy/akacji, liście, korę, kwiaty i żywicę. W Nepalu, Indiach i Chinach do dzisiaj wykorzystuje się korę, która ma właściwości lecznicze, nazywa się ją “korą zbiorowego szczęścia” ponieważ pomaga we wzroście duchowym. Nepalskie kadzidła słyną z tego, że oprócz rytualnych zastosowań są kadzidłami leczniczymi, których skład może przekraczać nawet 100 ziół. Kadzidła z mimozą symbolicznie mogą Cię przeprowadzić przez zmartwychwstanie po ciężkich trudach życiowych wprowadzając nową jakość i pozytywne zmiany, wpuszczając szczęście do życia. Aromat mimozy podczas medytacji pomoże otworzyć Ci serce.


Za kilka miesięcy rozkwitną robinie akacjowe, z których możecie zrobić pomady oraz konkrety o bardzo słodkim zapachu, polecam również zasuszyć kwiaty, liście i korę do kadzideł.


𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟭 to “Portret dziewczynki z kwiatami mimozy” artysty Charlesa Amabla Lenoira

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟮 to “Bukiet mimozy” Marii Sibirowej

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟯 “Kobieta z mimozą” wyszedł spod pędzla Pierre Bonnarda Frencha

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟰 to “Donna con mimosa” namalowana przez Tita Corbella

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟱 jest dziełem Alexandra Chauchereau

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟲 namalowała Jelena Nova

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟳 to “Dama z bukietem” z 1899 roku

𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝟴 to “Mimoza” Mimosa Cristóbala Rojasa

opracowała Monika Opieka

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
współprace z bottanicum
14 lipca 2024 10:53
Newsletter

Bądźmy w kontakcie