Skip to main content
Historia zapachów naturalnych

7. Dzień Kobiet w bottanicum Anna Waza

𝟳. 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁 𝘄 𝗯𝗼𝘁𝘁𝗮𝗻𝗶𝗰𝘂𝗺 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗪𝗮𝘇𝗮


𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗪𝗮𝘇𝗮 𝘇𝗻𝗮𝗻𝗮 𝗯𝘆ł𝗮 𝘇𝗲 𝘀𝘄𝗼𝗷𝗲𝗷 𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝗮𝗹𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗺𝗲𝗱𝘆𝗰𝘇𝗻𝗼-𝗮𝗹𝗰𝗵𝗲𝗺𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷, którą rozwijała prawdopodobnie wskutek choroby na którą cierpiała, przez całe życie dokuczały jej natarczywe bóle głowy, nudności, problemy z sercem i żołądkiem oraz podwójne widzenie. Zaangażowała się głęboko w poznawanie i badanie właściwości ziół od strony farmakologicznej w celach leczniczych. 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗶ł𝗮 𝘀𝘄𝗼𝗷𝗮̨ 𝗮𝗽𝘁𝗲𝗸𝗲̨, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝗮̨ 𝘇𝗮𝘀𝗶𝗹𝗮ł𝗮 𝗺𝗶𝗸𝘀𝘁𝘂𝗿𝗮𝗺𝗶 𝘄𝘆𝘁𝘄𝗼𝗿𝘇𝗼𝗻𝘆𝗺𝗶 𝘇 𝗿𝗼𝘀́𝗹𝗶𝗻 𝗽𝗼𝘇𝘆𝘀𝗸𝗮𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘇𝗲 𝘀𝘄𝗼𝗷𝗲𝗴𝗼 𝗼𝗴𝗿𝗼𝗱𝘂 𝘇𝗶𝗼ł𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼, posiadała jak na tamte czasy bardzo nowoczesną przestrzeń laboratoryjną mieszczącą się w zamku.


Anna wprowadziła wiele innowacji do istniejących receptur medycznych, niejednokrotnie skarżyła się na lekarzy, którzy próbowali wymusić na niej nieskuteczne i niesmaczne receptury.


Ziołowe receptury na pigułki, leki i wody Anny Wazy opierały się na wielu roślinach takich jak: sok z morwy, rabarbar, aloes, balsamy, tatarak, kamienie szlachetne i wiele innych.


Tworzyła “białą wodę” z sal tatari, białka jaj, czarnego balsamu oraz pereł.

Anna większość swoich leków wytwarzała samodzielnie pomimo prowadzenia apteki, w korespondencji natknęłam się na takie zdanie; “Chciałabym wysłać Królewskiej Mości proszek na gorączkę, ale mam go za mało i nie wiem, czy uda mi się zrobić więcej, bo brzydzę się zapachu, a jak wiesz nie lubię mieć nikogo przy sobie”.


Wiele listów pokazuje doświadczenia zmysłowe Anny przy pracy pozytywne i te negatywne jak dotyk, smak, kolory czy zapach. Anna Waza posiadała szeroką wiedzę w temacie chorób i ich metod leczenia, między innymi korzystała z przepisów, które przekazała jej matka Katarzyna Jagiellonka.


Anna Waza swoją alchemiczną wiedzę wykorzystywała przede wszystkim do tworzenia środków zaradczych oraz leków ziołowych.

𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗪𝗮𝘇𝗮 𝗼𝘁𝗼𝗰𝘇𝘆ł𝗮 𝘀𝘄𝗼𝗶𝗺 𝗽𝗮𝘁𝗿𝗼𝗻𝗮𝘁𝗲𝗺 𝗦𝘇𝘆𝗺𝗼𝗻𝗮 𝗦𝘆𝗿𝗲𝗻𝗶𝘂𝘀𝘇𝗮, profesora Akademii Krakowskiej, który był botanikiem. Anna sfinansowała wydanie 𝗻𝗮𝗷𝘄𝗮𝘇̇𝗻𝗶𝗲𝗷𝘀𝘇𝗲𝗴𝗼 𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 “𝗭𝗶𝗲𝗹𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗦𝘆𝗿𝗲𝗻𝗶𝘂𝘀𝘇𝗮” w polskim renesansie, który zawierał opis ponad 750 roślin i ich praktycznego zastosowania. Anna Waza była oficjalną patronką dzieła co było bardzo ważnym krokiem postawionym przez kobietę, która miała realny wpływ na kulturę naukową.

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie