Jako, że za nami święto Trzech Króli pozostaję jeszcze w temacie kadzideł, w poniedziałek na Zaplątanych w Zioła przeczytacie o ich właściwościach zdrowotnych.
Żywice prócz zastosowania w perfumiarstwie mają bardzo wiele zastosowań leczniczych, w tym nasze rodzime żywice z drzew iglastych, najbardziej znana to sosnowa, lecz jest też modrzewiowa, świerkowa oraz z jałowca, jako, że jesteśmy na profilu o zapachach o ich leczniczych walorach przeczytacie na Zaplątanych w Zioła na profilu facebookowym.
Żywice możemy pozyskiwać przez cały rok, lecz zaleca się ich zbieranie zimą, może nie w porze, kiedy jest tęgi mróz bo ciężko jest je zeskrobać.
Zachęcam Was do zbierania żywic, wystarczy wyjść do lasu, parku czy nawet czasami ogrodu, zaopatrzyć się w nóż oraz słoik i zebrać trochę żywicy. Róbcie to ostrożnie by nie ranić drzewa. Z zebranej żywicy stworzycie szereg naturalnych produktów, od pachnących nalewek, maści, leczniczych nalewek po cudowny surowiec do tworzenia kadzideł.
No ale czemu zima jest najlepszą porą do zbierania żywic?
Ci z Was, którzy śledzą bottanicum tutaj, ale również na grupie, wiedzą że pasjonują mnie rdzenni mieszkańcy ziemi oraz ich zwyczaje, miałam zaszczyt również uczestniczyć w kursach prowadzonych przez rdzenne społeczności, ludzie tam oprócz potężnego zaplecza naukowego dzielili się prawami swoich przodków. W naszej rodzimej kulturze, kiedy zaczniemy ją zgłębiać również posiądziemy przydane dla nas prawdy tyczące się przyrody, jej cyklów i tego jak były wykorzystywane przez ludzi dawniej.
Późną jesienią oraz zimą życiowa siła świata roślin skupia się w korzeniach oraz żywicach. Na wiosnę energia roślin przesuwa się w górę i na zewnątrz, by rośliny i drzewa mogły rosnąć, zasila ich pąki, kwiaty, liście. Rośliny mają swój rytm.
Dlatego poleca się zbieranie żywic zimą
A jak już nazbieracie żywicę to łapcie prosty przepis na maść sosnową:
https://www.facebook.com/.../a.105338791.../132633712524818/
opracowała Monika Opieka-Nowak