Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Żywice w perfumiarstwie

Jako, że za nami święto Trzech Króli pozostaję jeszcze w temacie kadzideł, w poniedziałek na Zaplątanych w Zioła przeczytacie o ich właściwościach zdrowotnych.


Żywice prócz zastosowania w perfumiarstwie mają bardzo wiele zastosowań leczniczych, w tym nasze rodzime żywice z drzew iglastych, najbardziej znana to sosnowa, lecz jest też modrzewiowa, świerkowa oraz z jałowca, jako, że jesteśmy na profilu o zapachach o ich leczniczych walorach przeczytacie na Zaplątanych w Zioła na profilu facebookowym.


Żywice możemy pozyskiwać przez cały rok, lecz zaleca się ich zbieranie zimą, może nie w porze, kiedy jest tęgi mróz bo ciężko jest je zeskrobać.

Zachęcam Was do zbierania żywic, wystarczy wyjść do lasu, parku czy nawet czasami ogrodu, zaopatrzyć się w nóż oraz słoik i zebrać trochę żywicy. Róbcie to ostrożnie by nie ranić drzewa. Z zebranej żywicy stworzycie szereg naturalnych produktów, od pachnących nalewek, maści, leczniczych nalewek po cudowny surowiec do tworzenia kadzideł.


No ale czemu zima jest najlepszą porą do zbierania żywic?


Ci z Was, którzy śledzą bottanicum tutaj, ale również na grupie, wiedzą że pasjonują mnie rdzenni mieszkańcy ziemi oraz ich zwyczaje, miałam zaszczyt również uczestniczyć w kursach prowadzonych przez rdzenne społeczności, ludzie tam oprócz potężnego zaplecza naukowego dzielili się prawami swoich przodków. W naszej rodzimej kulturze, kiedy zaczniemy ją zgłębiać również posiądziemy przydane dla nas prawdy tyczące się przyrody, jej cyklów i tego jak były wykorzystywane przez ludzi dawniej.


Późną jesienią oraz zimą życiowa siła świata roślin skupia się w korzeniach oraz żywicach. Na wiosnę energia roślin przesuwa się w górę i na zewnątrz, by rośliny i drzewa mogły rosnąć, zasila ich pąki, kwiaty, liście. Rośliny mają swój rytm.

Dlatego poleca się zbieranie żywic zimą 🙂A jak już nazbieracie żywicę to łapcie prosty przepis na maść sosnową:

https://www.facebook.com/.../a.105338791.../132633712524818/

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie