Skip to main content
Pachnące spotkania bottanicum

Zmysłowa Noc Muzeów w Rybniku

Czy wiecie, że tworzenie jest równoznaczne z medytacją?

Udowodniono, że ludzie którzy przynajmniej dwa razy w roku odwiedzają muzea, galerie sztuki, uczestniczą w twórczych warsztatach i koncertach są dużo bardziej zadowoleni z życia od osób, które tego nie robią.


Przebywanie wśród sztuki ma na człowieka działanie terapeutyczne, obecnie pracuje się z dużym sukcesem z żołnierzami ze PTSD poprzez działania twórcze.

Czy oglądaliście kiedykolwiek malarstwo z poziomu zmysłu węchu? To bardzo intymne i pobudzające wyobraźnię doświadczenie.


Za mną piękny wieczór w Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku, zostałam zaproszona na Noc Muzeów by poprowadzić prelekcję o zmyśle węchu i zapachach.


Miałam przyjemność opracować trzy zapachy inspirując się obrazami Ryszarda Kalamarza “Baletnica” i “Kamil w ogrodzie”.

Nie spodziewałam się że publiczność aż tak dopisze 🙂 za co bardzo dziękuję.


Podczas spotkania podzieliłam się wiedzą na temat zmysłu węchu, opowiedziałam jak tworzą perfumy perfumiarze naturalni oraz jak działa na nas sztuka w połączeniu ze zmysłem węchu. Bardzo mnie ucieszyło, że była wśród gości chęć dialogu, nakierowałam słuchaczy by spojrzeli na obrazy z poziomu zmysłu węchu, by spróbowali odbierać dzieła sztuki z uważnością na zapachy, to inne, jeszcze głębsze i intymniejsze odbieranie piękna, z którym mamy do czynienia.


Podczas spotkania było również wiele do wąchania pachnideł historycznych oraz współczesnych mojego autorstwa.

Serdecznie dziękuję za przybycie gościom oraz za piękne ugoszczenie mnie przez organizatorów.

Monika