Skip to main content
Psychologia zapachu

Wyobraźnia abstrakcyjna a zapach

Ten rok obfituje u mnie bardzo ciekawymi projektami zapachowymi z różnych biegunów. To czas, kiedy moja wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach.


Będąc małym dzieckiem uwielbiałam słuchać muzyki poważnej, zamykałam oczy a w mojej wyobraźni zaczynały się pojawiać całe historie, obrazy, kolory i faktury, mam tak do dzisiaj. Nie potrafię opisać uczucia, kiedy rozmawiam z kimś o pomyśle zapachowym i zaczynam mimowolnie widzieć i czuć co bym chciała przedstawić, bywa, że pomysł przychodzi mi już podczas rozmowy lub kiedy widzę pomieszczenie, zdjęcia, obrazy oraz jak zasłuchuję się w historii.


Obrazy, czuję je, patrząc na nie tworzę pachnące historie, bywa że z symboliką danej rośliny. Zdecydowanie zapach daje głębsze rozumienie sztuki, bardzo elastyczne, wręcz intymne.


Kilka lat temu pewien mężczyzna powiedział mi że chciałby perfumy dzika, zwierzęce, leśne, może trochę wulgarne, żeby bił z nich testosteron. Mięło sporo czasu i zasiadam do komponowania zapachu zwierzęcego, woni gdzie pojawi się skóra i końska stajnia z XIX wieku, jestem bardzo podekscytowana. Jednocześnie tworzę zapachy do kilku obrazów, będzie je można powąchać już w maju i czerwcu, zapachy okraszę dwoma historiami.


Jakiś czas temu dowiedziałam się że mam umysł abstrakcjonisty, dokładnie nazywane jest to synestezją, zdolnością widzenia w muzyce kolorów, w kolorach muzyki, faktur, czucie zapachów, abstrakcyjne odczuwanie świata, generalnie jest to widzenie świata wieloma zmysłami i mieszanie się ich wzajemnie. Naukowcy uważają, że jest ponad 80 sposobów odczuwania synestezji i posiada tę zdolność około 4% ludzi na świecie w tym najwięcej kobiet.


Poniżej wymienię kilka z nich, może się tam odnajdziesz? :)


- Synestezja słuchowo-dotykowa występuje, kiedy dźwięk wywołuje określone odczucie cielesne (np. mrowienie na karku).

  • Chromestezja występuje, kiedy określone dźwięki (np. dźwięk fortepianu) mogą sprawić, że ktoś zacznie widzieć kolory.
  • Synestezja grafem-kolor występuje, kiedy litery i cyfry są skojarzone z określonymi kolorami.
  • Synestezja leksykalno-smakowa pojawia się, kiedy słyszenie pewnych słów wyzwala różne smaki.
  • Synestezja lustrzanego dotyku została opisana jako rodzaj odczuwania empatii. Jeśli dana osoba jest świadkiem jakiś zdarzeń, które dzieją się komuś innemu ona to odczuwa fizycznie i psychicznie.
  • Forma liczbowa pojawia się kiedy mentalna mapa liczb mimowolnie pojawia się, gdy ktoś myśli o nich myśli.
  • Synestezja sekwencji przestrzennych polega na postrzeganiu liczb lub sekwencji numerycznych jako punktów w przestrzeni (np. blisko lub daleko).


To tylko niektóre z występujących u ludzi synestezji, można mieć ich kilka lub nawet kilkanaście jednocześnie.


Wiele lat dziwiłam się czemu ludzie czasami robili wielkie oczy, kiedy coś opisywałam jak to widzę, czuję czy słyszę, wydawało mi się to całkowicie naturalnym. Odkąd zajmuję się zapachem jeszcze bardziej mi się to pogłębiło, wyobrażam sobie pierw daną kompozycję i ją czuję, potem siadam do realnego komponowania, ale to przyszło z czasem, nie zawsze tak miałam.


Dla osób, które nie doświadczają synestezji może to się wydać czymś absurdalnym i całkowicie niezrozumiałym, no bo jak kolor może mieć dźwięk, dźwięk smak, czytane opowiadanie zapach czy kolory?


Jedną z moich synestezji przekazuję światu w formie zapachów co mnie bardzo ekscytuje i cieszy, bo mogę wyrazić to co widzę i czuję w wyobraźni i zamknąć we flakonikach i kadzidłach :) chociaż coraz częściej łączę to wszystko jeszcze z innymi formami, jakbym tkała pajęczynę gdzie każda nitka ma znaczenie.

MonikaSzukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
współprace z bottanicum
15 czerwca 2024 10:04
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie