Skip to main content
O zapachach naturalnych

Tydzień Zapachów Dzień 3

Co tu oglądać? co tu wąchać?


Sztuka opierająca się na węchu?


O co chodzi w tej całej sztuce olfaktorycznej? 👃🎨🖌️


🔍🎨Aby w ogóle przejść do dyskusji zapachu w sztuce należy uświadomić sobie czym on jest, jak jest postrzegany i jakie konteksty artysta chce poruszyć i pokazać. Zapach jest zjawiskiem kulturowym, społecznym oraz duchowym mającym różne konotacje w zależności od obszaru kulturowego oraz czasu.

Jest bardzo wiele niedopowiedzeń, nie ma języka olfaktorycznego w sztuce, nie ma wytycznych, wszystko jest rozmyte, jest wiele pytań bez odpowiedzi.👃🎨

👨‍🎨🧪Czy każdy zapach może posłużyć jako działanie artystyczne? tak i nie, wszystko zależy od kontekstu i przyjętej narracji.


Czy olfaktoryczną sztuką nazwiemy jedną molekułę czy może skomplikowane dzieło perfumiarskie? jak to określić, jak zbadać? i czy w ogóle wymaga to zamykania w jakiekolwiek formuły?


Jedno jest pewne, zapach jest strukturą ulotną i wymaga opanowania materiału by mógł zostać wykorzystany artystycznie.

Warto poznać kulturowe wzorce zapachów na przestrzeni wieków, symbolikę, historię, ta wiedza pozwala na świadome działania.

🧪Z mojego doświadczenia ogromną rolę w dziele olfaktorycznym odgrywa odbiorca, mogę mieć pewne założenia, mogę, a nawet to robię, że nakierowuję odbiorcę na pewne ścieżki odbioru, lecz nigdy nie jestem w stanie przewidzieć co dana osoba wąchająca weźmie dla siebie, co przeżyje i gdzie ją zabierze zapach oraz jakie będzie miała skojarzenia. Praca z artystyczną olfaktorią jest jedną, wielką niewiadomą przez co jest fascynująca, ale również wymagająca.


Czy historia sztuki pachnie?👃👨‍🎨


Historia sztuki ocieka olfaktorią, lecz jest jedno ale! Konteksty na przestrzeni wieków się zmieniają. Rekonstrukcja sensoryczna będzie inaczej postrzegana przez ówczesnych odbiorców niż przez ludzi z danej epoki. Najprostszy przykład, czasy, kiedy w Europie zaprzestano się myć, ówcześni ludzie z całą pewnością byli dużo bardziej odporni na panujący smród, który był wszechobecny niż my obecnie, to co my będziemy postrzegali w rekonstrukcji olfaktorycznej jako smród ludzie z epoki prawdopodobnie nie zwróciliby nawet na to uwagi. Spoczywa tutaj duża odpowiedzialność na artystach olfaktorycznych by nie kształtować wadliwie pamięci zbiorowej. Należy rozróżnić przynajmniej dwa odłamy sztuki olfaktorycznej, jako rekonstrukcji i inspiracji.


🧪🎨Sztuka olfaktoryczna jest historią efemeryczną przez wielu postrzegana jako niszowa lub całkowicie nie istotna. Trudno jest ją sprzedać, udokumentować oraz opisać, wymaga obecności, jest ulotna i nieuchwytna, jest również zachłanna i nieprzewidywalna oraz trudna do prezentacji.

Obraz zamieszczony w poście jest autorstwa Alfonsa Muchy.

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
17 kwietnia 2024 10:21
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie