Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Szafran

Witamy wiosnę z bottanicum Szafran (Krokus)


Krokusy to kolejne wiosenne kwiaty, które przywołują mi na myśl wybudzanie się świata ze snu zimowego, były lata, kiedy każdą wiosną wybierałam się w góry by przywitać czas rozkwitu polami usianymi krokusami, to był jeden z piękniejszych widoków. Raz był to zimny świt ze srebrzystymi kroplami rosy owiany mgłami, innym razem wieczory i ciepłe popołudnia.


Długa wędrówka by napić się kawy z termosu w otoczeniu pięknych kwiatów wywoływała we mnie szczęście i radość, ja również budziłam się na tych polanach po zimowym letargu.


Szafran nazywany jest roślinnym złotem. Odkryto go na freskach, na greckiej wyspie Santorini, znalezisko pochodzi z 1500 roku pne. Ślady szafranu również odkryto na prehistorycznych malowidłach sprzed 50 000 lat.


Egipcjanie nosili woskowe stożki na głowach pachnące szafranem, przyprawami oraz kwiatami.

Kleopatra prócz róż i kadzideł uwielbiała szafran, używała go z wielkim rozmachem, mogła sobie na to pozwolić, była najpotężniejszą oraz najbogatszą kobietą w swoich czasach. Przed spotkaniami z mężczyznami (a spotykała się z najbardziej wpływowymi w ówczesnych czasach) brała kąpiel z szafranem, który prócz zapachu pozostawiał piękny kolor skóry.


Szafran znajdował się w formule słynnych perfum Kypi, pierwszej znanej wodzie toaletowej na świecie.

W starożytności nacierano kobietom stopy szafranem przed upojną nocą, był bardzo cenionym afrodyzjakiem.

Starożytni Grecy wyobrażali sobie Zeusa jako szafran, co wskazywało na jego ogromne bogactwo.

Jeden z greckich mitów opowiada o przystojnym śmiertelniku Krokusie, który zakochał się w pięknej nimfie imieniem Smilac, gniewni bogowie zamienili go w mały, purpurowy kwiat, który zachował piękno.


Prawdziwym skarbem zapachowym jest szafranowy attar, który jest praktycznie już nieosiągalny.

Bywa jeszcze destylowany w Indiach w podłożu drzewa sandałowego, w swojej czystej postaci zapach attaru szafranowego opisywany jest jako mleczno – drzewny, ziołowe siano z miodowym akcentem.


Od tysięcy lat szafran zbiera się klasycznie, każdy żeński kwiat posiada 3 niteczki, które zbiera się wcześnie rano z zamkniętych kwiatów i układa do wyschnięcia na jedwabnych tacach. Drobne niteczki szafranu powinny być mocno czerwone z nieco jaśniejszymi pomarańczowo-czerwonymi końcówkami. Nitki całkowicie czerwone mogą być gorszej jakości lub barwione by oszukać konsumentów.

W perfumerii naturalny szafran nie jest dozwolony ponieważ w jego składzie jest safrol, składnik, który wywołuje alergie. Materiałem, który można wykorzystywać jest składnik zapachowy szafranu, który jest izolowany z naturalnego surowca, można również dostać absolut oraz zrobić własną nalewkę z szafranu.


Szafran najczęściej jest stosowany w zapachach orientalnych oraz szyprowych.

Do wyprodukowania funta szafranowej przyprawy potrzeba aż 75 000 tys. kwiatów lub 225 000 tys. znamion. Roślina jest zbierana najczęściej ręcznie. Najlepszy szafran pochodzi z Hiszpanii, uprawia się go również Grecji, Afganistanie, Iranie i Indiach.

Macie w swoich ogrodach krokusy? Jeśli tak spójrzcie na nie z dostojnością, to prawdziwi arystokraci 🙂

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie