Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Święto konwalii

1 maja we Francji obchodzi się podobnie jak w naszym kraju “Święto Pracy”, lecz ten dzień jest również świętem majowych konwalii “la Fête du Muguet” .


Konwalie zostały sprowadzone do Europy z Japonii. Celtowie nosili bukiety konwalii jako przynoszące szczęście amulety.


Francuska tradycja obdarowywania siebie nawzajem 1 maja bukietami z konwalii sięga średniowiecza. Król Francji Karol IX został obdarowany bukietem kwiatów konwalii, które miały mu przynieść radość oraz szczęście, a że król był człowiekiem przesądnym postanowił zrobić z tego miły zwyczaj, każdego roku 1 maja obdarowywał damy z dworu bukiecikami pachnących konwalii by przynosiły im radość oraz szczęście. Tradycja Króla Karola trwa we Francji do dzisiaj.


Konwaliami przyozdabiało się dawniej drzwi przyszłych narzeczonych. Istniała również stara, europejska tradycja zwana “tańcami z konwaliami” raz w roku młodzi ludzie mający się ku sobie mogli się ze sobą spotkać bez pytania o zgodę swoich rodziców, dziewczęta miały na sobie białe sukienki a młodzi panowie w dziurki od guzików wkładali kwiaty konwalii.


Narody germańskie na cześć ważnej bogini Ostary palili uroczyste ogniska, do których wrzucali pachnące kwiaty konwalii by oddać jej cześć i okazać szacunek.


Zgodnie ze starą tradycją we Francji 1 maja należy obdarować przynajmniej jedną gałązką konwalii bliską osobę.

Zapach konwalii przywodzi na myśl ciepłe dni, kolorowy maj wybuchający całą paletą kolorów i aromatów, który jest fascynującym wstępem do lata.

Jako ciekawostka, konwalie należą do rodziny szparagów Asparagaceae a nie jak by się mogło wydawać do lilii.


Jeżeli ciekawi Cię jak ma się zapach konwalii w perfumiarstwie naturalnym zajrzyj na grupę bottanicum przylądek naturlnych zapachów na facebooku, kiedy wpiszesz w lupkę “konwalie” znajdziesz wskazówki jak spróbować odtworzyć zapach konwalii 😉

Monika


Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie