Skip to main content
Pachnące spotkania bottanicum

Spotkanie z kadzidłami bottanicum

Miałam dzisiaj ogromną przyjemność poprowadzić spotkanie w Jastrzębiu Zdroju z okazji zbliżającej się najkrótszej nocy w roku gdzie opowiadałam o kadzidłach oraz leczniczym dymie, który od tysięcy lat towarzyszy ludziom na ziemi.


O kadzidłach obecnie wiadomo niewiele, są kojarzone kadzidełka ze sklepów indyjskich, czasami z kadzidłami w kościołach, najbardziej rozpoznawalne są święte kije palo santo oraz biała szałwia… nasze słowiańskie smużki oraz wielowiekowa kultura smużenia przez Słowian jest całkowicie czymś egzotycznym oraz enigmatycznym.


Od kilku lat badam kulturę słowiańską pod kątem zapachu, nie ma lekko ponieważ w momencie, kiedy wszedł chrześcijanizm tradycja oraz rytuały smużenia zaczęły zanikać, kościół zaadoptował mirrę i kadzidło, piękne zwyczaje okadzania stopniowo zaczęły odchodzić w niepamięć.

Dostaję mnóstwo pytań czym okadzać otoczenie, jak podnieść wibracje, oczyścić aurę itd. obecnie marketing wmówił ludziom, że biała szałwia oraz palo santo dokonują cudów…


owszem mogą dokonywać, ale nie w naszej części świata gdzie praktycznie nikt nie ma pojęcia jak bardzo są te rośliny święte i jak ich używać w rytuałach, mało ludzi również wie po jakie rodzime rośliny sięgać, a ciekawość jest ogromna.

Cieszę się, że mogłam opowiedzieć o kadzidłach naszych, rodzimych ale również z dalekiego świata, po cichu żywię nadzieję, że tradycja smużenia się odrodzi i ludzie nie będą odczuwali potrzeby by sięgać po białą szałwię, że docenią naszą świętą sosnę, bylice, jałowiec i wiele, wiele innych roślin. Nie ma na świecie miejsca gdzie nie istniałaby kultura okadzania, my również ją mamy, potrzeba tylko edukacji i dobrego reklamowania naszych tradycji 😉

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie