Skip to main content
O zapachach naturalnych

Przedwiośnie...

Czujecie już przedwiośnie u siebie? Jeszcze nie w pełni wiosna, ona dopiero nabiera rozmachu wypuszczając już w świat pierwsze przebiśniegi i pączki na drzewach, to znak, że zima odchodzi i budzi się nowy cykl.


Z czym mi się kojarzy zapach przedwiośnia? Ze zgniłymi liśćmi i łodygami, z mokrym podłożem w lesie, na polach i w miastach. To zapach parującej wody z różnych powierzchni, w mieście to chodniki i asfalt, na wsi i w naturze to topniejąca ziemia.


Jednym z głównych powodów pojawiających się zapachów przedwiośnia i wiosny szczególnie w mieście jest rosnąca temperatura powietrza, która wpływa na wyczuwanie mikroskopijnych cząsteczek pyłu oraz nawierzchni dróg, są to najczęściej węglany i krzemiany wapnia z mokrego betonu nasiąkniętego wilgocią a także cząsteczki sadzy.


Teraz jest dobry czas do wyczucia zapachów rozkładającej się materii, to przejście pierwiastków chemicznych ze złożonych związków organicznych do prostych mineralnych, proces ten nazywany jest mineralizacją.


Coraz cieplejszy czas sprzyja mineralizacji martwych owadów, opadłych liści czy zamarzniętych pod śniegiem roślin jednorocznych, ich cząsteczki zapachu dostają się do powietrza, niektóre z nich mają nieprzyjemne zapachy.


A wasze przedwiośnie jak pachnie? 🙂

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
17 kwietnia 2024 10:21
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie