Skip to main content
Historia zapachów naturalnych

Poznano zapach perfum, które nosiła Kleopatra.

Jeszcze trochę w temacie perfum starożytnych 🙂


Poznano zapach perfum, które nosiła Kleopatra.


Od lat dwóch naukowców z University of Hawai zgłębia i bada świat starożytnych zapachów, jest to możliwe dzięki zachowanym naczyniom z ów okresu oraz rozwiniętej technice komputerowej.


Ich podróż zaczęła się od projektu wykopaliskowego w Tell Tiamii, jest to miejsce starożytnego miasta Thumis, które zostało utworzone około 4500 lat pne.

Podczas wykopalisk odkryto starożytne dzbany z wąską szyjką, w których zachowały się resztki składników perfum, których prawdopodobnie używała Kleopatra.

Po tak długim czasie perfumy już nie były w postaci płynnej, pozostała gęsta i lepka maź z mirry na ściankach dzbanów, badacze przeprowadzili jej analizę chemiczną pod kątem zapachu, która ujawniła kilka kluczowych składników płynnej mieszanki pachnidła Kleopatry.


Analiza pokazała iż bazą perfum Kleopatry była mirra, oliwa, cynamon i kardamon, był to bardzo ciężki wręcz na nasze czasy męski zapach, ale kto zna historię Kleopatry nie powinien się dziwić, wszak była to kobieta wielkiego temperamentu 🙂


Legenda głosi, że Kleopatra wylewała litry spersonalizowanych perfum na żagle swoich łodzi, Marc Antony zapach wyczuwał już z daleka zanim dobił do brzegu Tarsu.


Nie wiadomo czy faktycznie powyższej mieszkanki używała Kleopatra i nigdy się tego prawdopodobnie nie dowiemy, ale dla mnie to odkrycie jest ekscytujące i zachęcające do własnej interpretacji stworzenia zapachu Kleopatry 🙂


Bardzo jestem ciekawa zapachu rekonstrukcji perfum naukowców, cóż pozostaje mi póki co tylko wyobraźnia.

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie