Skip to main content
Pachnące inspiracje

Pachnące trendy na 2023 rok

Świat zapachów podobnie jak moda podąża za trendami.


Co szykuje się  w tym roku w świecie perfum?


Od kilku lat można było zaobserwować potężny powrót do naturalnych zapachów, to co było jeszcze prawie dekadę temu wyśmiewane przez kreatorów dużych domów perfumeryjnych teraz wraca do łask, naturalne kompozycje znajdziecie już nawet w komercyjnych perfumeriach. W tym roku naturalne perfumy mają być jeszcze bardziej widoczne, naturalne oraz ekologiczne i tutaj zwracam uwagę ekologiczne nie zawsze znaczy naturalne. Już w ubiegłym roku można było zauważyć jak rozwijał się trend ekologicznych opakowań na perfumy oraz flakonów, które można ponownie napełnić.


Duży nacisk będzie kładziony na zrównoważony rozwój materiałów również naturalnych, coraz głośniej mówi się o wykorzystywaniu w perfumiarstwie “zielonej chemii” za pomocą której można wytwarzać cząsteczki ulegające biodegradacji. Jest kilka definicji perfumiarstwa naturalnego ciekawa jestem, kiedy na forum będzie podjęta dyskusja czy “zielona chemia” również będzie kwalifikowała się do perfumiarstwa naturalnego.


Ten rok ma należeć do wyrazistych zapachów gdzie dużą rolę odegra wanilia oraz perfumy typu gourmand, lecz nie w przesłodzonej słodkiej formule jak to było dotychczas, mają stać się bardziej wyrafinowane. Pojawią się wyraziste kwiaty oraz świeże i zielone zapachy, w których aromatyczne zioła będą grały razem z mchami i lasami, im bardziej zielono i świeżo tym lepiej.


W roku 2023 będzie kolejna próba wprowadzenia warstwowych zapachów, kolejna ponieważ ten pomysł pojawia się co kilka lat i póki co nie cieszy się powodzeniem wśród klientów. Na czym to polega? po prostu nakłada się na siebie kilka ulubionych zapachów perfum. Poznałam kilka osób, które od lat tak noszą perfumy, ja sama od jakiegoś czasu się bawię tym sposobem z tym, że nie łączę ze sobą perfum, to mi nie odpowiada. Zrobiłam kilka baz i na nie nakładam akordy w zależności od mojego nastroju, obecnie mam puder, ciężki las oraz cytrusy.


Ku mojej radości zanika podział na perfumy damskie i męskie, młodzi ludzie szukają coraz częściej zapachów neutralnych pod względem płci.


W tym roku są wybrane dwa kolory, które nadają trendy w szeroko pojętej sztuce i modzie, również w perfumiarstwie.


Pantone wytypował na kolor roku 2023 “viva magnetę”, to odcień czerwieni, która emanuje i zachęca do wyrażania siebie bez ograniczeń. Za słowami dyrektorki Instytutu Kolorów Pantone Leatrice Eiseman:


“W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowana czerwienią koszenilową, jednym z najcenniejszych barwników należących do rodziny barwników naturalnych, a także jednym z najsilniejszych i najjaśniejszych znanych na świecie.


Zakorzeniony w pierwotności PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę.”


Natomiast eksperci do spraw kolorów i tekstyliów z międzynarodowego zespołu prognozowania trendów WGSN wytypowali na rok 2023 kolor cyfrowej lawendy, który jest kojący i radosny.

Wytypowany odcień lawendowy łączy się dobrze z żółciami i kolorami ziemi dając relaksujący efekt wizualny.

Monika


Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
17 kwietnia 2024 10:21
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie