Skip to main content
Pachnące spotkania bottanicum

Olfaktoryczny warsztat bottanicum w kinie Światowid w Katowicach

Kino, uwielbiam! kiedyś prowadziłam obszernego bloga na temat kinematografii a dzisiaj miałam przyjemność oraz ogromną radość poprowadzić w Kino Światowid olfaktoryczne spotkanie.


Zajrzeliśmy do zapachów kina od strony historii, nie byłabym sobą gdybym nie podzieliła się chociaż odrobinką historii a historia olfaktorii w kinie jest szalenie interesująca i zaskakująca a także przyprawiająca widzów o mdłości.


Pierwsze zapachy do kin nie były wprowadzone dla poruszenia zmysłów widzów, ich rolą było lekko ująwszy tuszowanie bardzo trudnych woni kinomanów. Urządzenia, które rozpylały aromaty w kinach w latach 20stych do 40stych ubiegłego wieku również były warte uwagi, były to na przykład automatyczne balony rozpylające dezodoranty na głowy widzów, zapach miały specyficzny, przypominający smołę.


Na spotkanie w kinie przygotowałam kilka zapachów inspirowanych moim osobistym odbiorem filmu “Pięć diabłów”, motywem przewodnimi były dla mnie: woda, ogień, namiętność, instynkty i tajemniczość.


Przygotowałam również karty z kadrami z kilku filmów, między innymi z “Pianisty”, “Szarlatana”, “Jasminum”, “Pachnidła” oraz “Tajemniczego ogrodu” za ich pomocą starałam się poruszyć w uczestnikach ich zmysłowe a przede wszystkim węchowe postrzeganie obrazów, pokazałam, że nie trzeba czuć fizycznie zapachu, aby stworzyć bardzo osobisty i intymny kontakt z dziełem czy to filmowym czy malarskim lub jakimkolwiek innym uruchamiając swoją pamięć oraz wyobraźnię węchową.


Serdecznie dziękuję za przybycie i do zobaczenia we wrześniu 🙂

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie