Skip to main content
O zapachach naturalnych

Noc Kupały

Najkrótsza noc w roku była czasem magicznym i wyjątkowym, momentem by oczyścić swoją duszę, serce i ciało by przyjąć nowe... nową miłość... woda i ogień to dwa żywioły święta Kupały.


Kobiety idąc nad rzekę często śpiewały: „wodo, wodo droga, jak biegniesz przez skały i korzenie, przebiegnij przeze mnie i oczyść mnie z całe zło, abym mogła być cudowna jak wiosna, piękna jak jasna zorza, pełna jak jesień i bogata jak sama ziemia”.


Obchodzimy dzisiaj Noc Kupały, jak to mawiali nasi przodkowie to noc rozwiązłości, po której dziewięć miesięcy później bociany przynosiły do wiosek potomstwo 🙂


Noc Kupały to słowiańskie święto miłości i płodności. Z okazji świętowania wito wianki z polnych ziół by wieczorem z płonącą świecą puszczać je na wodę. Używano bylicy, rumianku, dziurawca, koniczyny, krwawnika, czarnego bzu, mięty, dodawano dziewanny, ruty i szałwii. Wszystkie te zioła prócz zastosowań leczniczych mają potężną kulturową i duchową moc są również bardzo aromatyczne.


Wite wianki służyły również do okadzania by aromatyczny dym leczył ludzi i zwierzęta a przede wszystkim przeganiał złe duchy. Podczas Nocy Kupały należało uważać, ponieważ przyciągała ona wilkołaki, węże i złe duchy, nie można było się kąpać w rzece podczas świętowania ponieważ złe widziadła mogły utopić śmiałków.


W noc przesilenia letniego ludzie wychodzili do lasów by szukać kwiatu paproci, wierzono, że tylko w tym czasie można było go zobaczyć, mogły go znaleźć tylko wyjątkowo cnotliwe osoby. Paproć uważana była za silny afrodyzjak, za słowami Zygmunta Glogera “Mówi się, że jeśli dziewczyna chce, aby chłopak ją pokochał, musi tę paproć traktować w bardzo szczególny sposób. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca do zbierania nasięźrzał w ciągu dnia, musi tam wrócić o północy. Musi być naga i podnieść ją odwracając się plecami do rośliny, żeby nie została porwana przez diabła.” Kobieta po zerwaniu paproci powinna nacierając swoje ciało nią odmawiać odpowiednie zaklęcia.


Zachęcam Was by dzisiaj zbierać zioła do pachnących i leczniczych nalewek oraz kadzideł a ze świeżych roślin zrobić piękne smużki.

Zajrzyjcie na forum bottanicum przylądek naturalnych zapachów na facebooku https://www.facebook.com/groups/793685331224789 dzielę się tam pachnącymi inspiracjami Nocy Kupały 🙂

Monika