Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Mirra i Kadzidło

Jakże dzisiaj nie wspomnieć na bottanicum o dwóch żywicach, które są znane od tysięcy lat, są nimi mirra i kadzidło.

Obie te żywice są bardzo cenione, zdrowotne i pożądane w perfumiarstwie, to arystokraci 🙂


Biorąc pod uwagę ich szlachetny rodowód można z ich udziałem skomponować cudowne zapachy perfum.

Kiedy spotykamy się na pachnących opowieściach praktycznie każdy kojarzy zapach kadzidła, zdecydowana większość zna ten aromat z kościoła i kojarzy mirrę oraz kadzidło ze świętem 3 Króli, kiedy zaczynam opowiadać historię kadzideł oraz ich szerokie zastosowanie i znaczenie historyczne, duchowe, perfumiarskie oraz lecznicze często widzę zdumienie na twarzach 🙂


Często również padają pytania gdzie szukać kadzidła, rzadziej o ich odmiany a odmian jest sporo.

Na forum “bottanicum przylądek naturalnych zapachów” sporo znajdziecie o żywicach oraz ich zastosowaniu w perfumiarstwie to doskonałe naturalne utrwalacze zapachu, mają wiele aspektów i potrafią ponieść zapach w różnych kierunkach, z ich udziałem można stworzyć wiele imponujących akordów.

Jeśli chcesz zacząć fascynującą podróż po świecie kadzidła poznaj jego odmiany oraz różnice w zapachu, zacznij od klasyki, pisząc słowo klasyka mam na myśli kadzidła i ich zapach, które doskonale kojarzymy i mamy w swojej pamięci zapachowej, to te których zapach w naszej kulturze poznaliśmy w kościele.


Do klasycznych kadzideł zalicza się 4 odmiany.


- Kadzidło Papyrifera Etiopia, które jest używane w większości kościołów na świecie, jego potoczna nazwa to Church Frankincense.

- Frankincense Sacra i Frankincense Carterii, można się spotkać iż oba te kadzidła są takie same, lecz poczujecie różnicę w zapachu.

- Carterii Somalia to kadzidło jest najpowszechniejsze, wywodzi się z Somalii gdzie są największe “lasy kadzideł” na świecie.

- Kadzidło Serrata Indie - jest najbardziej znane w Azji, używa się go szeroko w ajurwedzie oraz podczas ceremonii w całej Azji.

Jest jeszcze cała gama innych odmian, zaliczają się do nich:

- Frankincense Neglecta to miękka wyglądająca trochę jak smoła żywica, rośnie głównie w Kenii.

- Czarne kadzidła Neglecta i Rivae - różnie je to od pozostałych kadzideł iż są w kolorze czarnym.

- Kadzidło Dalzielii, która ma niesamowity zapach idący w kierunku kamfory i mięty.

- Kadziło Hojarki, która występuje w kolorze czerwonym, srebrnym oraz zielonym, jest uwielbiana i szeroko stosowana w kulturach arabskich.


Sami widzicie jest co odkrywać i wąchać, a to nie wszystkie odmiany kadzideł, są drzewa kadzidłowe, które wytwarzają więcej niż jedną żywicę.

Będziemy o kadzidle dużo rozmawiać na pachnących spotkaniach bottanicum, będzie również sporo wąchania 🙂

Lubię olejki eteryczne z kadzideł, lecz jestem zdecydowanie zwolenniczką kupowania dobrych gatunkowo żywic w całości by później je odpowiednio przetworzyć. Nie jest powszechnie wiadomo iż olejki eteryczne z kadzideł zawierają tylko niewielką część terapeutycznych związków, większość związków leczniczych jest odrzucana po destylacji jako odpad. O leczniczych zastosowaniach kadzidła i mirry już za kilka dni napiszę na Zaplątanych w Zioła, gdzie Was serdecznie zapraszam, rozszerzę ten temat.


Mirra wywodzi się z arabskiego słowa murr oznaczającego gorycz, jest bardzo ceniona za gorzkie i ziemiste nuty zapachowe.

Mirra podobnie jak kadzidło ma wiele odmian. Mirra to kobieca energia natomiast kadzidło męska, posiada wiele zastosowań leczniczych o bardzo dobrych efektach (będzie na Zaplątanych w Zioła o tym) oraz duchowych.

Odmian mirry jest ponad 200, nie do końca wiadomo jakie konkretnie gatunki były wymieniane w biblii, na pewno było ich kilka, najprawdopodobniej jedna z nich to mirra Commiphora Abyssinica.


Mirra jest czerwoną żywicą pochodząco z drzew, krzewów Commiphora o kolczastych gałęziach. Zapach mirry jest najstarszymi perfumami jakie poznawał świat i nadal jest szeroko stosowany w perfumiarstwie. Ceni się ją za balsamiczny, ciepły zapach o korzennych aspektach. Zapach mirry może iść w kierunku bardziej gorzkim lub słodkim w zależności z jakiego pochodzi regionu.

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie