Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Magnolie

Witamy wiosnę z bottanicum Magnolia


Magnolie już zaczynają kwitnąć, uwielbiam je, ich duże, woskowe, mięsiste kwity budzą we mnie podziw. Przepięknie ozdabiają chodniki na blokowiskach i majestatycznie się prezentują w ogrodach. Wokoło mnie jest ich sporo, w tym roku jeszcze baczniej się im przyglądam, ich kolorom, zapachom i odmianom.

Jeszcze nie wiem jaką posadzę u siebie w ogrodzie, ale na pewno zagości, chcę wybrać odmianę pachnącą i stosunkowo niską oraz wytrzymującą polskie zimy, nie mam za wiele miejsca, a jest w czym wybierać, gatunków magnolii jest ponad 200.


Nazwa magnolia pochodzi od francuskiego botanika Pierre Magnola, twórcy obecnego schematu klasyfikacji botanicznej.

Magnolia jest jedną z najstarszych roślin kwitnących na ziemi, była ona już w czasach dinozaurów. Nie było wtedy jeszcze pszczół poza chrząszczami, które są trzykrotnie starsze od magnolii, pozyskiwały one bogaty w biało pyłek magnolii, co czynią do dzisiaj.


Magnolia ma dużą symbolikę w Japonii oraz Chinach gdzie często można ją spotkać w malarstwie, symbolizują piękno i delikatność.

W czasach wiktoriańskich kochankowie wysyłali sobie wiadomości poprzez kwiaty, magnolie oznaczały szlachetność i godność.

Magnolie różnią się między sobą zapachami, a niektóre gatunki nie pachną wcale.


Niektóre odmiany pachną kwiatowo-owocowo z cytrusową świeżością a inne mogą nawet przypominać zapach aldehydowy, tłustą skórę.

Poucher opisuje zapach magnolii tak: „zapach w większości gatunków magnolii jest egzotyczny, przypomina zapach ylang-lilia, trochę goździków z górną nutą cytryny”.


W perfumiarstwie często jest wykorzystywany olejek eteryczny oraz absolut z białej magnolii (Michelia Alba).

Do kompozycji perfum stosuje się również Michelie Wonną czyli Magnolię Champca potocznie nazywaną drzewem radości. Zapach jej kwiatów jest zaliczany do wielkiej piątki w perfumiarstwie obok róży, jaśminu, lotosu i drzewa sandałowego.

Znacie zapach magnolii? Macie je w ogrodach? 🙂 W tym roku wąchamy je namiętnie i porównujemy zapachy między gatunkami 😉

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie