Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Lipa

Witamy wiosnę z bottanicum Lipa


Jeżeli macie ochotę kontynuacji i eksperymentów doświadczając opisanych kwiatów w cyklu wiosennym bottanicum zapraszam na grupę „bottanicum przylądek naturalnych zapachów” przez najbliższe dni będę się tam dzieliła i inspirowała jak wiosenne zapachy kwiatów wkomponować w perfumy naturalne.

Kwiaty lipy przewrotnie kojarzą mi się z jesienią, z ciepłą herbatą z miodem podawaną, kiedy byłam przeziębiona, to dla mnie ciepły i przyjemny zapach, bezpieczny mający w sobie troskę i miłość mamy, tak postrzegam lipę.


Lipa jest jednym z najstarszych istniejących drzew, pochodzi sprzed 70 milionów lat, jej kwiaty są kochane przez pszczoły.


Dla Słowian lipa była świętym drzewem od której nazwy pochodzi wiele miast oraz wiosek, choćby niemieckie miasto Lipsk. W miologii germańskiej lipa jest kojarzona z boginią prawdy i miłości Freją. Pisarze i poeci polubili się z lipą, często stosowali ją jako metaforę piękna natury, pokoju i łaski. W średniowieczu w drewnie lipy rzeźbiono ikony Matki Boskiej.


Koniecznie zaznajomcie się z rzeźbami XVII wiecznego rzeźbiarza Grinlinga Gibbonsa, był uważny za wirtuoza rzeźbiącego w drewnie lipowym, tworzył zwierzęta, cherubiny, liście, owoce, spójrzcie jakie cuda: https://www.pinterest.co.uk/carter6898/grinling-gibbons/

Na rynku są dostępne dwa naturalne materiały z lipy, jest to absolut i CO2, oba uwielbiam.


Absolut jest ekstrahowany z suszonych kwiatów lipy i dołączonych do niego liści, jest słodki, lecz łagodnie, pachnie miodem i kwiatami, bardzo wyważenie, można wyczuć również nuty traw.


CO2 natomiast jest bardziej wyrazisty, słodszy, zdecydowanie bardziej miodny.

Zwracajcie uwagę skąd kupujecie absolut lipowy, niestety jest często fałszowany syntetycznym farnesolem (nieporównywalnie tańszym), który pachnie łudząco podobnie do absolutu.


Jestem ciekawa czy w miejscach, których mieszkacie macie aleje lipowe? No i czy lubicie zapach lip? 😉

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie