Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Kawa

Kawa, w wielu zakątkach świata ludzie zaczynają od niej dzień. Archetyp kawy tkwi daleko, kiedy jeszcze była dobrem luksusowym i niedostępnym, do dzisiaj kusi nas zapachem, prestiżem, kawałkiem błysku każdego dnia.

Kawa jest czarną damą pośród naturalnych zapachów, ekstrawagancką kobietą, tak mi się kojarzy, taką z ciętym charakterem i mocnym pazurem, to taka bohaterka rodem z kryminału, gorzka a zarazem słodka, delikatna i brutalnie mocna, jaka będzie w zapachu? To już zależy od rozdania perfumiarza i jego charyzmy.


Kawa używana jest w perfumerii powściągliwie, onieśmiela, to dominantka, nie daje się spacyfikować, najczęściej znajdzie się jej nuty w męskich zapachach, być może dlatego iż to trudny materiał do pracy, absolut jest gęsty i uparty w rozpuszczeniu, nawet w etanolu.


Uzyskanie dobrego materiału z kawy jest trudne, ponieważ jej ekstrakcja jest skomplikowana, obecnie można dostać dwa absoluty, posiadam jeden, ciemny i gęsty, ciężki w zapachu, drugi jest podobno lżejszy i co ciekawe jasny, nie brudzący, jego zapach jest delikatniejszy i słodszy.

Kawa jest również dostępna w ekstrakcie CO2, to luksusowy materiał, bardzo trudny i rzadki do zdobycia.


Mnie kawa dobrze się łączy z vetiverem, tytoniem, z tonką też się godzi, z kakao jest duetem trudnym i odważnym, próbuję z pieprzem i jaśminem, to nadal ciemny zaułek, kombinuję z różą, kawa odpowiada mi z akordami ziemistymi, jej zapach ciągnie mnie do nocy i jej tajemnic, jeszcze u mnie nie czas na osłodzenie jej wanilią bądź kwiecistym tchnieniem, nie osiągnęłam jeszcze satysfakcjonującej próbki zapachu gdzie kawa będzie motywem, jeszcze jest zbyt ewidentna, to do niej nie pasuje, było by zbyt prosto i banalnie.


Kawa stosowana jest do licznych ceremonii, szczególne z nich odbywają się w Etiopii na poziomie państwowym oraz rodzinnym, używa się jej również w oliwach do namaszczania.


A jeśli chodzi o zapach, mam różne odczucia, nie znosiłam zapachu kawy w podstawówce, sporo mi zajęło odgadnięcie co tak śmierdziało na lekcjach, moja nauczycielka od nauczania początkowego przychodziła z kawą do klasy, to był podły zapach, było mi ciężko się przy nim skupić, długo nie kojarzyłam go z kawą, bo znałam ją z innej strony, tej przyjemniejszej. Zapach kawy jest dla mnie wielowymiarowy, dobry i zły, zachęcający i odstręczający, ten drugi na szczęście jest już tylko gdzieś w moich zakamarkach wspomnień.

Dzisiaj jest światowy dzień kawy 🙂 to też nie mogłam o niej nie wspomnieć.


Lubicie kawę i jej zapach? Z czym Wam się kojarzy? Nosilibyście perfumy z jej mocnym akcentem?

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie