Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Jaśmin

Letnie, ciepłe noce sprzyjają uwalnianiu zapachów. Większość kwiatów dzieli się swoją wonią po zmroku. Wiele z nich ma białe płatki, które odbijają światło księżyca i są zapylane przez ćmy, w ciągu dnia pielęgnują swoją słodycz, aby ją upuścić delikatnie pod osłoną gwiazd, jak by za pomocą czarodziejskiej różdżki kwiaty podnoszą głowy i zalewają noc przesłaniem przyjemnych aromatów.


Godzina 4 nad ranem ma w sobie wymiar metafizyczny na różnych płaszczyznach, o 4 nad ranem piszą poeci, powstają utwory muzyczne choćby „Starego dobrego małżeństwa”, zwykle o tej porze robi się zimniej niż podczas wcześniejszych godzin nocnych, o 4 nad ranem również kwiaty ujawniają pełną moc swoich zapachów otwierając się na moment na przyszły świt.


Lipiec jest początkiem zbioru kwiatów jaśminu, właśnie teraz jest najlepszy czas, wykorzystuje się go od tysięcy lat do komponowania perfum, jaśmin to kolejny zapach bardzo szeroko stosowany w perfumerii, uważa się, że odnajdzie się w każdej kompozycji, jego odmian jest ponad 200 na całym świecie. Zapachy ekstrahuje się najczęściej z dwóch odmian, Jasminum officinale oraz Jasminum sambac.


Legenda głosi iż w tradycji indyjskiej Kama, bóg miłości strzelał z łuku amora, który był zakończony aromatycznymi kwiatami jaśminu, aby przebić serca miłośników wiedzy zmysłami. W Indiach zapach jaśminu uważany jest za istotę tajemnicy i magii, do dzisiaj stosuje się go jako skuteczny afrodyzjak, olej jaśminowy wcierany jest w czoło co symbolizuje dobre samopoczucie.


Zbiory jaśminu kończą się w październiku, jego kwiaty zbiera się przed wschodem słońca każdego dnia i zwykle kończy przed południem, lotny ojej, który jest w kwiatach ustaje na intensywności wraz z wzrastającym upałem. Na miejscu zebranych kwiatów codziennie wyrastają dwa kolejne, trwa to aż do nadejścia zimy.


Zapach jaśminu oprócz jego gatunku często determinuje pora zbierania, to ważne, zwróć na to uwagę w jakim miesiącu były jego zbiory, jeżeli zależy ci na mocnym, indolowym zapachu, wręcz zwierzęcym jaśmin powinien być zbierany pod koniec sezonu, w październiku, natomiast jeśli chcesz zapach jaśminu delikatniejszy zdecydowanie będzie najlepszy zbiór w lipcu.


Jeżeli masz w swoim ogrodzie jaśmin niech swobodnie pływają jego kwiaty w spodeczku, w którym jest woda, pięknie oddaje zapach.


W tym roku zasadziłam kilka odmian jaśminu u siebie w ogrodzie, powoli się zadomawia, a Wy macie jaśmin u siebie, lubicie jego zapach? dajcie znać 🙂

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie