Skip to main content
O zapachach naturalnych

Jaki termin ważności mają perfumy

Bardzo często otrzymuję pytania jaka jest trwałość perfum, czy mają datę ważności i kiedy stają się niezdatne do użycia?

To nie jest proste pytanie, mogę na nie odpowiedzieć potencjalnie, lecz nie jednoznacznie.


𝗗𝗹𝗮𝗰𝘇𝗲𝗴𝗼 𝘁𝗮𝗸 𝗷𝗲𝘀𝘁?


Postaram się to wyjaśnić poniżej i rozwiać być może i Wasze wątpliwości, bo pytanie jest dosyć skomplikowane i tak naprawdę nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi.


Na to jak długo perfumy będą służyły ma wpływ bardzo wiele czynników.

Często jest tak, szczególnie jeżeli chodzi o perfumy naturalne, które są jak wino, iż im starsze tym piękniejsze. Uważam, że perfumy naturalne są żywe, po wskrzeszeniu w postaci esencji zapachowych z martwych roślin do życia przez wiele dziesięcioleci żyją we flakonikach mniej lub bardziej się zmieniając.


Perfumy by zachować swoją trwałość powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, na ich trwałość wpływają również materiały z których zostały stworzone, inaczej będą się zachowywały perfumy szyprowe, bursztynowe i ciężkie, inaczej lekkie oraz świeże kompozycje, w których jest przeważająca ilość lotnych molekuł. Po około trzech latach nuty górne, najczęściej cytrusy mogą być mniej wyczuwalne w zapachu.


W świecie perfumiarzy nie ma ściśle określonej technicznej formuły, kiedy termin przydatności perfum upływa są natomiast zalecenia.

Większość sprzedawców i domów perfumeryjnych uważa, że termin przydatności perfum 𝘁𝗼 𝟯 𝗹𝗮𝘁𝗮, 𝗿𝘇𝗮𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷 𝘂𝘀ł𝘆𝘀𝘇𝘆 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇̇𝗲 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘁𝗼 𝟱 𝗹𝗮𝘁 𝗶 𝘄 𝘀𝗽𝗼𝗿𝗮𝗱𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗽𝗮𝗱𝗸𝗮𝗰𝗵 𝟭𝟬 𝗹𝗮𝘁 𝗶 𝗱ł𝘂𝘇̇𝗲𝗷 𝗽𝗼 𝗶𝗰𝗵 𝗼𝘁𝘄𝗮𝗿𝗰𝗶𝘂.


Inaczej może się zmieniać zapach oraz trwałość perfum przechowywanych w chłodnym i ciemnym miejscu a inaczej, kiedy stoją na szafce w łazience, dlatego trudno mi na spotkaniach jednoznacznie określić jak długo będą służyły perfumy.


Nie ma również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które perfumy będą trwalsze, komercyjne czy naturalne? Tutaj wszystko zależy od sposobu przechowywania oraz od ich formuł. Przewagę jednak mogą mieć perfumy komercyjne, w których stosuje się materiały przedłużające trwałość oraz spowalniające proces utleniania się zapachu, lecz to również nie jest regułą.


Nie ma wątpliwości, że perfumy z momentem ich pierwszej aplikacji mogą bardziej lub mniej się zmieniać. Każdy materiał w kompozycji zapachowej czy to syntetyczny czy naturalnej jest związkiem, który jest wrażliwy na zmiany środowiska zewnętrznego takiego jak wilgotność, temperatura, tlen, światło i bakterie. Nie można temu zapobiec, ale można proces degradacji spowolnić.


Podczas używanie perfum do środka flakonika dostaje się powietrze. Z upływem czasu tlen zmienia ich skład chemiczny co wpływa na utlenianie się molekuł.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość zapachu jest światło słoneczne oraz temperatura, szczególnie jej wahania mu nie służą.

Dużą rolę odgrywa również poziom wilgotności w jakiej perfumy są przechowywane.


𝗪 𝘁𝗮𝗸𝗶𝗺 𝗿𝗮𝘇𝗶𝗲 𝗷𝗮𝗸 𝗱𝗯𝗮𝗰́ 𝗼 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺𝘆 𝗯𝘆 𝗷𝗮𝗸 𝗻𝗮𝗷𝗱ł𝘂𝘇̇𝗲𝗷 𝗰𝗶𝗲𝘀𝘇𝘆ł𝘆 𝗻𝗮𝘀 𝘇𝗮𝗽𝗮𝗰𝗵𝗲𝗺?


Perfumy należy odpowiednio przechowywać, najlepiej by były w ciemnej szafce gdzie jest umiarkowana i stała temperatura, optymalna temperatura to 16 stopni.


Najgorszym miejscem gdzie perfumy można przechowywać to łazienka, ulubione zapachy są narażone na wilgotność oraz zmianę temperatury co może znacznie wpływać na ich jakość oraz okres przydatności, trzymanie perfum w miejscach gdzie jest dostęp promieni UV również nie jest dobrym pomysłem.

Ilość perfum w butelce również ma znaczenie, im jest ich mniej tym bardziej utlenia się zapach ponieważ jest tam powietrze.


Perfumy na bazie alkoholu są najtrwalsze ponieważ etanol zapobiega szybkiemu utlenianiu się pod warunkiem, że nie wyparują.


Stała, chłodna temperatura jest dla perfum dobra, są dwie szkoły, jedna zaleca trzymanie zapachu w lodówce a nawet w zamrażalce inna natomiast absolutnie tego nie poleca uważając, że przechowywanie perfum w szafce jest wystarczające.


Większość perfum trzymam w szafkach, lodówkę zalecam dla kolekcjonerów, którzy swoje zapachy będą wyjmowali raz na czas. Wadą trzymania perfum, które używamy na co dzień w lodówce będzie drastyczna zmiana temperatur co może niekorzystnie na nie wpłynąć. Polecam by lodówka była przeznaczona tylko na perfumy, ponieważ jej częste otwieranie równie naraża je na wahanie temperatur.


𝗝𝗮𝗸 𝗽𝗼𝘇𝗻𝗮𝗰́, 𝘇̇𝗲 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲 𝘂𝗹𝘂𝗯𝗶𝗼𝗻𝗲 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺𝘆 𝘇𝗮𝗰𝘇𝘆𝗻𝗮𝗷𝗮̨ 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗽𝘀𝘂𝗰́?


Z czasem perfumy mogą wydzielać kwaśny oraz metaliczny zapach, mogą również być dużo mniej intensywne niż na początku, ich kolor może również zmienić barwę, lecz nie zawsze jest to wyznacznikiem tego, że się popsuły, szczególnie tyczy się to perfum naturalnych, chociaż nie jest to regułą. W swojej kolekcji mam dwie wody kolońskie 4711, jedna ma około 4 lat druga prawdopodobnie 30 lat. Pierwsza jest przeźroczysta, druga żółta. Butelka 4711 gdzie płyn jest żółty jasno może wskazywać, że zapach się utlenił, to prawda, obie wody pachną trochę inaczej, lecz na skórze robiąc testy praktycznie niewprawiony nos nie pozna różnicy, która woda jest starsza, ich trwałość jest praktycznie taka sama, starsza woda nie wywołuje również żadnych reakcji alergicznych, lecz jest jedna różnica. Woda starsza barwi ubrania.


W sporadycznych przypadkach przeterminowane perfumy poprzez zachodzący proces utleniania mogą wywołać alergię.


Jednym z najbardziej obiektywnych sposobów oprócz prawidłowego przechowywania perfum będzie nasz nos, który oceni czy ich świetność już minęła czy wręcz odwrotnie nabiera na sile. Wiele perfum vintage nadal doskonale pachnie.

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
17 kwietnia 2024 10:21
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie