Skip to main content
Pachnące spotkania bottanicum

Industrialne olfaktorie na Industriadzie w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Jak pachnie stal? jak pachnie metal?


Metal pachnie, ale jest to zapach iluzoryczny, ponieważ sam w sobie jest praktycznie bezwonny. Zapachu nabiera poprzez styczność z czynnikami zewnętrznymi takimi jak warunki atmosferyczne, kontakt z chemikaliami oraz z ludzką skórą.


Najczęstsze przedmioty metalowe, z którymi się stykamy na co dzień jak klucze, monety, narzędzia i tak dalej przybierają zapach olejów, smarów, zanieczyszczeń czy skóry.


Andrea Dietrich profesor inżynierii lądowej i środowiskowej oraz Dietmar Glindemann pracownik naukowy w CEE odkryli , że kiedy ludzie opisują metaliczny zapach żelaza tak naprawdę nie ma w nim atomów żelaza. Zapachy, które ludzie postrzegają jako „metaliczne”, są produktami ubocznymi metali reagujących ze skórą lub zanieczyszczeniami w samym metalu”


Zapach wynika z indukowanego metalem utleniania lipidów skóry, który jest zapachem ludzkiego ciała. Związki, które ludzie wyczuwają, to w rzeczywistości aldehydy i ketony, a nie związki zawierające żelazo.

Zapach żelaza wyczujemy również w ludzkiej krwi.


Zapachy przemysłowe goszczą w perfumiarstwie są wyraziste i najczęściej oddziaływują na konkretne skojarzenia.


Na tegoroczną Industriadę dla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie skomponowałam kilka olfaktorii industrialnych inspirowanych malarstwem przemysłowym malarzy z lat 60ątych z ubiegłego wieku, działałam na zasadzie kontrastów, dwa zapachy były mroczne, ciemne i zatrute, po drugiej stronie były wonie przyjazne, w których było więcej koloru, lecz starałam się w nich nadal utrzymać niepokój wskazujący na odory nie służące człowiekowi oraz środowisku spowodowane wyziewem hut i kopalni.


Powstały również metaliczne olfaktorie, w których zamknęłam zapachy rdzy uzyskane z naturalnych materiałów.


Nuty metaliczne i industrialne są w perfumiarstwie futurystycznymi fantazjami.


ps. Naukowcy uważają, że człowiek, który choruje na raka wydziela specyficzny zapach, kiedy jego skóra ma kontakt z metalem.


Na spotkaniu goście pocierali swoje dłonie na początku i na końcu spotkania metalowymi przedmiotami by porównać jak zmienia się jego zapach z kontaktem ze skórą.

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie