Skip to main content
Pachnące inspiracje

Dzień Sztuki

15 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Sztuki.


“𝗦𝘇𝘁𝘂𝗸𝗮 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗸𝗿𝗼́𝗹𝗼𝘄𝗮̨ 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗰𝗵 𝗻𝗮𝘂𝗸 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗸𝗮𝘇𝘂𝗷𝗮̨𝗰𝘆𝗰𝗵 𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗲̨ 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗺 𝗽𝗼𝗸𝗼𝗹𝗲𝗻𝗶𝗼𝗺 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮.”

𝗟𝗲𝗼𝗻𝗮𝗿𝗱𝗼 𝗱𝗮 𝗩𝗶𝗻𝗰𝗶


Odkąd istnieje ludzkie życie na ziemi odtąd istnieje sztuka, człowiek i sztuka to nierozłączna para.

Sztuka odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, jest wszędzie, dostrzeżemy ją w bilbordach na przystankach i miastach, czasami w reklamach, w parku, lesie, górach, w domach, w ubiorze, wszędzie.


Sztuka wyzwala nasze emocje, wszystkie, pomaga osadzić się w rzeczywistości lub od niej odetchnąć.

W społeczeństwach na przestrzeni wieków sztuka jest uniwersalnym sposobem wyrażania siebie i dzielenia się uczuciami ze światem. Sztuka jest ważną drogą łączenia się z innymi i sobą samym, poprzez twórcze działania dotykamy duszy, czegoś wyjątkowego, czystego i pięknego.

Ludzką naturą jest podziwianie piękna, które nas otacza.


Definicja sztuki jest bardzo pojemna, szeroko rozumiana, można ją wyrazić za pomocą dowolnego przedmiotu, wszystko zależy od wyobraźni i przekazu artysty, może się przejawiać w muzyce, literaturze, malarstwie, przedmiotach codziennego użytku, filmach, zapachach, technologiach i wielu innych.

Może być abstrakcyjna, naturalistyczna, realistyczna, konceptualna i inspirująca, może również przerażać i budzić obrzydzenie.

Sztuka odgrywa bardzo ważną rolę terapeutyczną, pracuje się już z małymi dziećmi, które za pomocą działań twórczych opowiadają o swoich emocjach, bo za jej pomocą można wyrażać wszystkie emocje od smutku, rozpaczy do radości i euforii.


Tworzenie wzmaga w ludziach poczucie szczęścia i wartości, daje wiele satysfakcji i przywołuje pozytywne myślenie, często działania artystyczne wyciągają ludzi z trudnych momentów życiowych. Doświadczanie piękna w różnych postaciach redukuje stres i pomaga w relaksie, sztuka pomaga również w poznawaniu zmysłowego świata.


Mając kontakt ze sztuką udowodniono, że ludzie szybciej wracają do zdrowia po doświadczeniu traumy i ciężkich chorób.

Sztuka zapachu jest nieodłącznym elementem naszego życia, większość ludzi nie zwraca uwagi na zmysł węchu i kompletnie nie traktuje zapachów w kategorii sztuki. Zapachy wpływają na nasz nastrój, emocje, zabierają nas w podróż w przeszłość mogą być wehikułem czasu, zapachy nadają bardzo intymnych doświadczeń, włączając je w przestrzenie artystyczne pokazują inny ich wymiar i spojrzenie, dosłownie celebrujemy działa dogłębnie i bardzo osobiście, artysta nie jest w stanie przewidzieć reakcji widza, wąchacza i to jest fascynujące 🙂


Rozejrzyj się wokoło, zajrzyj do galerii sztuki, muzeów, porozglądaj się wokół siebie.


Rozluźnij się, odpuść wewnętrznego krytyka i zacznij tworzyć, obudź w sobie dziecięcą ciekawość, baw się strukturami, zapachami, kolorami, wszystkim na co masz ochotę, bierz przykład z dzieci.


Ja dzisiaj się bawię zapachami i fotografiami, łączę je ze sobą to mnie dobrze nastraja na weekend.

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie