Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Dzień pszczół

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pszczół.


Od zarania dziejów pszczoły posiadają silną symbolikę dla ludzi, oznaczały harmonię, duchowość, pracowitość, wspólnotę i wiele innych znaczeń. Natomiast miód symbolizuje radość, majętność, przyjemność, miłość oraz nieśmiertelność.


Zapach miodu jest powiązany mocno z erotyką, ponieważ miód powstaje w wyniku seksu między kwiatami a innymi gatunkami.

Czy wiecie, że pszczoły orchidei komponują własne perfumy?


Naukowcy odkryli iż samce pszczół Euglossa tworzą pachnidła w podobnym celu jak ludzie, tworzą w ten sposób własną, zapachową tożsamość, chcą przyjemnie pachnieć w tłumie oraz się wyróżniać, przyciągają również swoim zapachem samice.


Samce pszczół zbierają specjalnie wyselekcjonowane zapachy ze swojego otoczenia po czym się w nich zanurzają, pszczoły orchidei nie wytwarzają feromonów więc zachęcają samice poprzez tworzenie swoich unikalnych perfum.


Szczególnie lubią zapach cynamonu i wanilii.


Naukowcy rozważają by stworzyć dla ludzi perfumy, które noszą pszczoły Euglossa, może być jednak problem, ponieważ zapach prawdopodobnie przyciąganie pszczoły chętne do kopulacji 🙂

A jak się ma miód w perfumiarstwie naturalnym?


Absolut z miodu należy do tak zwanych nut kulinarnych, gourmand, czyli jadalnych zapachów.

Smak oraz zapach miodu ma tysiące obliczy jak kwiaty z których jest zbierany nektar przez pszczoły.

Prawdopodobnie jako pierwsi zapach miodu w perfumach uchwycili starożytni arabscy perfumiarze, chociaż czytając wszelakie źródła można się natknąć na wiele przekazów, że już starożytni Egipcjanie używali miodu w swoich pachnidłach.


W nowoczesnym perfumiarstwie prekursorem miodnych nut był Jean Patou wprowadzając na rynek w 1925 roku zapach Que Sais-Je.

Dwa lata temu probowałam zrobić własny konkret z wosku pszczelego, w tym roku zrobię drugie podejście, ale już inaczej, czekam na dostawę wosku z zaprzyjaźnionej pasieki 🙂


Jutro na grupie „bottanicum przylądek naturalnych zapachów” https://www.facebook.com/groups/793685331224789 podzielę się sugestiami jak wykorzystywać absolut z wosku pszczelego w perfumiarstwie naturalnym, zapraszam 🙂


Lubicie zapach miodu w perfumach, nosicie takowe? 😉

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie