Skip to main content
O zapachach naturalnych

Czy perfumy mogą być dziełem sztuki?

Czy komponowanie zapachów można zaliczyć jako tworzenie dzieł sztuki?


Czy jest możliwa ich ocena estetyczna?


Jak określić węchowe dzieła sztuki? estetyka codzienności? funkcjonalne piękno docierające do odbiorcy za pomocą zmysłu węchu? a może estetyka nastrojów?


Sztuka to treść i forma, zapach jest problematyczny jeśli miałoby się go rozpatrywać w tych kategoriach, bo jak mówić o treści i formie stworzonej z czegoś bezkształtnego, absolutnie zmysłowego i ulotnego?


Czy dzieło oflaktoryczne może się równać malarstwu, filmowi, muzyce, architekturze?


Pytań jest wiele, zdania są podzielone, ale czy sztuka wymaga zgody czy nią jest czy nie? czy sztuka ma udowadniać i przekonywać, że nią jest? czy może jednak oddziaływać na odbiorców wywołując przeżycia emocjonalne i estetyczne na równi jak słuchanie muzyki, oglądanie obrazów itd.


Gdyby nie zawziętość wielu artystów przepadło by z kretesem na kartach historii ponieważ przez niektóre tęgie łby nie byli zaliczani do kręgu sztuki, czas jednak to weryfikował.


Niektórzy krytycy uważają, że zapachy nie są w stanie skłonić odbiorcy do refleksji oraz do prawdziwego doświadczenia estetycznego co uważam za kompletne bzdury.


Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Artysty, dzień wrażliwości, kreatywności oraz niesztampowego patrzenia na świat, uważam, że cząstkę artysty posiada w sobie każdy, ale nie każdy ma na tyle odwagi by się nią cieszyć i pokazać światu.

Monika

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie