Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Cykl o żywicach.

2.

Cykl o żywicach.


Większość pewnie kojarzy żywice, szczególnie te z drzew sosnowych, które spotykamy w lasach. Żywice są wykorzystywane przez ludzi od tysięcy lat, mają bardzo szerokie zastosowanie, stosuje się je w kosmetyce, farmakologii, perfumiarstwie, przemyśle, tworzy się z nich kadzidła, zapala podczas rytuałów duchowych i oczyszczających (w Polsce w kościele katolickim pali się kadzidło podczas niektórych obrzędów religijnych).


Świat żywic roślinnych jest bardzo złożony. Najczęściej można się spotkać z definicjami iż żywice są lepkimi wysiękami z roślin, zazwyczaj kojarzone są z drzewami iglastymi.


Do XIX wieku definicje żywic były wielorakie i chaotyczne, przypadkowe, zmieniło się to wraz z rozwojem chemii. Pod koniec XIX wieku wyszła pionierska Książka niemieckiego badacza Tschicha “Die Harze und die Harzebehalter” gdzie zajęto się stricte naukowym podejściem do tematu żywic. Soki z roślin, które wcześniej były mylone i nazywane żywicami zaczęto odróżniać dzięki poznaniu ich struktur chemicznych. Dzięki postępowi chemii wyłoniły się konkretne definicje żywic.


Żywice roślinne są złożonymi mieszaninami związków organicznych nazywanymi terpenami, które nie rozpuszczają się w wodzie natomiast rozpuszczają się w niektórych rozpuszczalnikach organicznych oraz olejach.


Resinoidy są stałymi, półstałymi lub lepkimi cieczami powstałymi z naturalnych żywic poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikiem węglowodorowym. Zawierają olejki lotne obecne w żywicach, najczęściej są stosowane w celach zapachowych.


Oleożywice mają dużą zawartość olejku lotnego, który wpływa na ich miękkość, termin ten opisuje miękkie żywice oraz te, które zostały poddane ekstrakcji gdzie pozostał miękki ekstrakt zwany oleożywicą.


Balsamy są wysiękami żywicznymi lub oleożywicznymi posiadające wysoką zawartość kwasu cynamonowego lub benzoesowego. Posiadają charakterystyczny balsamiczny zapach.


Fascynujące w żywicach jest to iż niektóre z nich mają zdolność do skamienienia przez co stają się bursztynami, w których są zatopione organiczne materiały nawet sprzed milionów lat. Nie wszystkie żywice mogą stać się bursztynami.


W perfumiarstwie najczęściej stosuje się oleożywice oraz balsamy.


Żywice oprócz funkcji ochronnych drzew, są dla nich plastrem, leczą zewnętrze rany, chronią je przed kornikami, mają działanie przeciwgrzybiczne są również bardzo pożyteczne dla organizmów innych niż rośliny, które je wytwarzają. Korzystają z nich na przykład pszczoły do budowy swoich gniazd. Ryjkowce wołkowate, które są bardzo urokliwymi owadami zagrzebują się w miękkich żywicach, gdzie tworzą bezpieczne schronienie by się rozmnożyć. W bryłkach żywicy rozwijają się również liczne larwy, mrówki i pająki.


Pszczoły wytwarzają propolis zbierając żywice z pąków drzew takich jak topola, brzoza i inne, niektóre gatunki czystka są źródłem kitu pszczelego w Tunezji.

Żywice również przyjemnie pachną zwierzętom, ich zapachy są feromonami, szczególnie te z drzew iglastych.


Żywice od tysiącleci są istotną częścią rytuałów w szamanizmie, główne religie świata również wykorzystują ich właściwości do kadzenia. W hinduskich traktatach Tantry znajdują się instrukcje jak ofiarowywać aromatyczne żywice bogom, praktycznie w każdym zakątku świata znajdzie się historyczny ślad wykorzystywania żywic.


Na koniec jeszcze kilka ciekawostek ze świata żywic:

- Dawniej żuto świerkową żywicę

- chmielowa żywica nadaje piwu gorzki smak i niepowtarzalny aromat

- roczne zbiory żywicy sosnowej wynoszą prawie milion ton, co czyni z niej najbardziej powszechną żywicę handlową

- dawnej Indianie oblepiali kosze żywicą by były wodoszczelne

- żywica służyła do konserwowania jedzenia

- żywica była wykorzystywana do balsamowania mumii w Egipcie.


Żywice należą do najstarszych surowców wykorzystywanych w perfumiarstwie, ich fenomenem jest to, że mimo upływu czasu nadal są bardzo popularne i pożądane w komponowaniu zapachów, nie wyszły z mody ani nie stały się materiałami przestarzałymi. Dziwi mnie natomiast iż mimo ich popularności w perfumach i kadzidłach nadal są bardzo mało znane ludziom.


Jakie znacie zastosowania dawniej i dzisiaj żywic?

W kolejnych wpisach będziemy się przyglądali pojedynczo

wymienionej żywicy, przed nami długa i pachnąca podróż 🙂

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie