Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Cykl o żywicach - żywica z pąków kasztanowca

3.

Cykl o żywicach - żywica z pąków kasztanowca


Zacznę być może zaskakująco od przedstawiania po kolei żywic, które można zastosować w perfumiarstwie.


Pierwszą żywicą jaką chcę zaprezentować jest żywica z pąków kasztanowca.


Co roku zbieram kasztany, robię z nich ocet, który bardzo przyjemnie pachnie, kiedy miałam więcej czasu wykorzystywałam i przetwarzałam kasztany również do celów kosmetycznych. Perfumiarstwo obecnie wszystko zdominowało i na razie nie mam przestrzeni na inne działania. Z kasztanów w tym roku również pozyskuję zapach i to mnie skłoniło, aby zacząć właśnie od żywicy z pąków kasztanowca, która będzie już za parę miesięcy do zbioru.


Kasztanowiec jest dla mnie symboliczny, zbieram jego pąki, kwiaty oraz kasztany, jest dla mnie klamrą otwierającą i zamykającą zbiory, od zimy, poprzez wiosnę i jesień mnie prowadzi, to jedno z moich ulubionych drzew.


Pąki kasztanowca są pokryte bardzo lepką i świecącą mazią, która jest żywicą. Kasztanowiec ma stosunkowo duże pąki, które podtrzymuje właśnie wydzielająca się na nich żywica, chroni również pąki przed inwazją owadów. O żywicy z pąków kasztanowca nie wiele można się dowiedzieć, nie spotkałam się również nigdzie by był jakiś materiał w perfumiarstwie wykorzystywany z żywicy pąków kasztanów a warto się mu przyjrzeć.


W ubiegłą wiosnę zebrałam wiele lepkich pąków kasztanowca by zanurzyć je w etanolu i powiem Wam, że efekt przerósł moje oczekiwania. Czekam z utęsknieniem na kolejny zbiór bo plany mam zacne. Zapach jest bardzo delikatny, słodkawo - pudrowy, odrobinę cierpki, bardzo ciekawy. Nalewka jeszcze dojrzewa, zbliżają się dla mnie miesiące, w których będę wykorzystywała moje pachnące nalewki w kompozycjach zapachowych, nalewka z żywicą pączków kasztanów na pewno się pojawi, dam znać z czym ją będę łączyła.


Zachęcam Was do zbioru pączków kwiatów kasztanowca na wiosnę, warto, przypomnę Wam jeszcze o tym za kilka miesięcy 😉


A może ktoś z Was kojarzy zapach żywicy z pączków kasztanów? jeśli tak to się podzielcie.

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie