Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Cykl o żywicach - żywica z kory brzozy, smoła brzozowa

4.

Cykl o żywicach - żywica z kory brzozy, smoła brzozowa


Białe i smukłe stoją w lasach, parkach i w domowych ogrodach. Brzoza brodawkowata to bardzo popularne drzewo w naszej części Europy, ma sporo właściwości leczniczych oraz kosmetycznych, możecie poczytać o tym tutaj: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=110223208099202&id=104660265322163


Brzoza jest arystokratką pośród drzew, zauważcie, zawsze ma smukłą linię 🙂


Brzoza lubi zadomowić się na suchych glebach, była jednym z pierwszych drzew, które zadrzewiały po epoce lodowcowej puste obszary.

Nazywano ją w językach słowiańskich “birhha” co znaczyło “być jasnym, błyszczeć”.


Z kory brzozy można uzyskać w bardzo prosty sposób żywicę, tak zwaną smołę brzozową, która w swoim składzie ma jej sporo. By kora brzozy ujawniła swoją moc i podzieliła się bardzo wyrazistym zapachem, należy ją podgrzać w wysokiej temperaturze, kora przemienia się w czarną ciecz nazywaną smołą. Gęsta, smolista substancja zawiera w sobie sporo popiołu z kory co nadaje jej bardzo mocnego i wyrazistego aspektu zapachowego dymu oraz skóry.

Zapach smoły brzozowej jest znany i ceniony od XII wieku. W ówczesnym czasie w Grasse, ale również w Rosji i innych częściach Europy były bardzo popularne garbarnie skór, same skóry posiadały nieprzyjemny i ostry zapach, który raził szlachtę.


Handlarze chcąc złagodzić nieprzyjemne aromaty skór zaczęli je impregnować smołą brzozową, którą często łączyli ze styraksem, ambrą i innymi zapachami. W Rosji powstał popularny i nadzwyczaj wyrazisty do XX wieku zapach rosyjskiej skóry, który w swoim składzie miał smołę z brzozy.

Jak narodził się zapach rosyjskiej skóry? dokładnie nie wiadomo…


Podejrzewa się iż Kozacy będąc na rosyjskich stepach zauważyli iż pocierając skórzane buty o korę brzóz stają się odporne na wodę. Unowocześnili swój sposób czynienia butów wodoodpornymi, stworzyli technikę opalania, skóry suszono po czym macerowano w garbarniach razem z korą brzozy, ekskrementami oraz ziołami, na końcu powlekano skóry smołą brzozową co czyniło je bardzo trwałymi, tak narodził się zapach rosyjskiej skóry, który był bardzo modny w perfumiarstwie.


Należy wiedzieć iż obecnie w perfumiarstwie smoła brzozowa jest zakazana, używa się rektyfikowanego olejku eterycznego, będę o tym pisała więcej na grupie bottanicum przylądek naturalnych zapachów.


Na grupie będę również się dzieliła za jakiś czas jak wykorzystywać w kompozycjach perfumiarskich żywice wymienione w cyklu na bottanicum 🙂

Zapomniany już zapach rosyjskiej skóry będzie można powąchać na moich spotkaniach zapachowych 🙂


Kojarzycie zapach smoły brzozowej?

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie