Skip to main content
Materiały w perfumiarstwie naturalnym

Cykl o żywicach - żywica sosnowa

7.

Cykl o żywicach - żywica sosnowa


Dzisiaj chcę przedstawić żywicę sosnową, żywicę ze świętego słowiańskiego drzewa, lecz święta ona była nie tylko dla Słowian, ale i w Chinach, Japonii, Grecji czy Rzymie cieszyła się wielką estymą.


W czasach, kiedy chwali się obce a swojego nie zna, sosna szczególnie zasługuje na przypomnienie jej właściwości i świętości. Wiele osób spala białą szałwię czy palo santo szukając w tych aromatach dobrej energii oraz oczyszczenia siebie i otoczenia, a wystarczy sięgnąć po aromatyczne, złote krople żywiczne sosny.


W perfumiarstwie również jest raczej rzadkim gościem, aromat ma trudny, często jest kojarzony ze środkami czyszczącymi, lecz kiedy poświęci się jej uwagę i zechce ją poznać można uzyskać naprawdę piękne akordy.


Odmian sosen na świecie jest ponad 80 w Polsce występują w stanie dzikim 4, sosna pospolita, limba, górska inaczej kosodrzewina i błotna.

Z żywicy sosny, najlepiej własnoręcznie zebranej można zrobić aromatyczną nalewkę, która może być aromatycznym etanolem dla kompozycji zapachowej. Jeżeli macie dostęp do kosodrzewiny jesienią obfituje ona w maleńkie szyszki oblane białą żywicą, koniecznie sprawdźcie jak pachną, to świeży, dużo delikatniejszy zapach niż z sosny pospolitej, jest bardzo rześki, pachnąca nalewka wychodzi wyborna, ja również suszę te małe cuda i wykorzystuję w kadzidłach.


Żywica sosnowa jest cudownym materiałem do tworzenia kadzideł, możesz tworzyć kadzidła skomplikowane a możesz po prostu spalać samą żywicę i dodać do niej wybrane aromatyczne zioła, polecam zmieloną korę naszych rodzimych drzew oraz zmielone różne rodzaje drewna owocowego.

Zmiel wanilię, paczulę, kadzidło i spalaj z żywicą sosnową, otuli Cię cudowny zapach.


Spalanie żywicznego kadzidła z żywicy sosny podnosi na duchu, od wieków jest duchowym kadzidłem ochronnym, które oczyszcza przestrzeń. W społecznościach rdzennych Amerykanów sosna jest symbolem długowieczności i mądrości, jej zapach stymuluje zmysły oraz umysł. Koreańczycy modlą się do sosen o zdrowie, długowieczność i szczęście. Pachnący dym żywicy z sosny wzbudza odwagę i pewność siebie, jest szeroko używana przez szamanów.

Jeżeli szukasz oczyszczającego kadzidła, chcesz się zrelaksować podczas medytacji przyjemnym zapachem nie sięgaj daleko, poznaj naszą żywicę sosnową, łącz ją z innymi aromatami i poznaj jej siłę 🙂


Żywica sosnowa oprócz walorów zapachowych ma duże, aczkolwiek zapominane właściwości lecznicze, co roku tworzę cudownie pachnącą maść żywiczną. Jeżeli ciekawi Cię jak ją zrobić i jakie ma właściwości żywica sosnowa zapraszam na profil “Zaplątani w Zioła” https://www.facebook.com/Zapl%C4%85tani-w-zio%C5%82a-104660265322163 piszemy tam o ziołach i wszystkim tym co łączy nas z naturą. Już za moment podzielę się wpisem o właściwościach naszych rodzimych żywic, które były znane naszym przodkom doskonale, mamy do nich nadal dostęp tylko wiedza coraz mniejsza, warto ją wskrzeszać i korzystać z dóbr natury, bo mamy je na wyciągnięcie dłoni 🙂

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Zapach dzieciństwa
1 czerwca 2022 21:20
Newsletter

Bądźmy w kontakcie