Skip to main content
O zapachach naturalnych

Co mówi nawłoć?

Tuż obok mojego domu dziurawą drogę, która mogłaby się zdawać nieatrakcyjna dla oka przyozdabiają dywany nawłoci, po prawej i lewej stronie tworzą żółty tunel z którego co nóż wydobywają się dźwięki owadów zabawiających się w jej słonecznych kwiatach.


Rok temu tuż przed jesienią zrobiłam wiele słoików syropu z jej kwiatów, w tym wykorzystam ją do maści na trudno gojące się rany, prócz tego przyozdabia mój stół, pachnie niemrawo, prawie , że niedostrzeżenie, delikatnie, tak po cichutku i nieśmiało iż aby w ogóle coś poczuć należy dać jej trochę uwagi.

Nawłoć była kiedyś nazywana pogańską roją i wykorzystywano ją do leczenia trudnych ran, wspomniane jest to na drzeworycie z Fuchs z 1545 roku. Jej zalety wychwalali również Saraceni, używali jej do leczenia obrażeń w odniesionych bitwach z Krzyżowcami.


Nawłoć nie dosyć iż jest bardzo rodzinna i lubi swoje towarzystwo to również jest rozmowna przez co ostrzega swoją wielką rodzinę na przykład przed chęcią złożenia jaj niechcianych owadów, które jej zaszkodzą. Nawłocie wyczuwają feromony płciowe insektów im nie przyjaznych i wysyłają sygnał za pomocą zapachu do całej reszty.


Karol Linneusz szwedzki lekarz i przyrodnik (1707-1778) zauważył, że kwiaty otwierają się i zamykają o określonej porze, nawłoć otwiera się o 21:00, lecz nie jest to regułą żelazną, przyroda stałą nie jest, wystarczą wahania pogody a zegar biologiczny się rozregulowuje.


W 1929 roku amerykański wynalazca Thomas Edison dokonywał eksperymentów próbując uzyskać z nawłoci gumę, udało mu się ją stworzyć za pomocą intensywnego nawożenia i powstała z 12% zawartością lateksu. Samochód ford Model T miał opony wyprodukowane z gumy nawłoci.

Nawłoć ma płeć kobiecą jej planetą jest Wenus a żywiołem powietrze.


Jej magiczne zastosowania to przewidywanie swojej przyszłości, wystarczy według dawnych magów mieć ją przy sobie. Jeśli nawłoć urośnie w pobliżu drzwi domu, nastąpi na niego nieoczekiwane szczęście, nawłoć używana była również w rytuałach pomocnych w zbogaceniu się, nie zaszkodzi natrzeć portfel jej liśćmi oraz trzymać w nim kilka suszonych płatków kwiecia.

Pogańska roja była stosowana w różdżkarstwie, trzymana w wyciągniętej ręce miała nachylać się w stronę zakopanych skarbów lub zagubionych przedmiotów.


A Wy zbieracie nawłoć, kwiecicie nią domy, a może robicie octy, wyciągi i inne dobrocie? Podzielcie się inspiracjami 🙂

opracowała Monika Opieka-Nowak

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
17 kwietnia 2024 10:21
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie