Skip to main content
O zapachach naturalnych

Chłodzące aromaty w Ajurwedzie

Według nauk Ajurwedy jeśli zrozumie się działanie olejków eterycznych oraz kadzideł z jej perspektywy można je włączyć do swojej codzienności by zrównoważyć dosze. Każdy olejek eteryczny ma swój określony skład chemiczny, który działa na organizm rozgrzewająco lub wychładzająco.


W Ajurwedzie każda pora roku jest związana z przewagą konkretnej doszy, lato reprezentuje dosza Pitta, ciepło i ogień, można ją zrównoważyć pięcioma zmysłami: wzrokiem, słuchem, dotykiem, smakiem oraz zapachem.


By ochłodzić ciało i umysł polecane są olejki eteryczne takie jak: mięta pieprzowa, drewno sandałowe, jaśmin, róża, lawenda, wiciokrzew, geranium, rumianek, ylang-ylang, rozmaryn, cytrusy, rumianek, cedr, trawa cytrynowa, krwawnik, wetiwer.


Olejki eteryczne można włączyć do letnich perfum naturalnych, chłodzących oliwek do ciała, zrobić mieszankę do kąpieli lub pachnącej biżuterii, mnie się bardzo dobrze sprawdza mieszanka do dyfuzora samochodowego gdzie w przeważającej części mam miętę pieprzową połączoną z lawendą i różą. Ajurweda poleca stosowanie do masażu ciała oraz oliwek olej słonecznikowy oraz kokosowy ponieważ mają właściwości chłodzące.


Do orzeźwiających aromatów zachęcam włączyć odpowiednią praktykę księżycowego oddychania pranayama gdzie jest aktywowana księżycowa energia, która wprowadza chłodzące aspekty związane z księżycową energią.


Jeśli zdecydujesz się na dodanie wybranych olejków eterycznych do dyfuzora lub stworzysz chłodzące kadzidło usiądź wygodnie, zrelaksuj się i poświęć ok. 5-10 minut na odpowiednie oddychanie. Księżycowa pranayama polega na tym iż wdychasz zapach wyłącznie lewym nozdrzem przez które wprowadzasz energię chłodzącą, wydech natomiast odbywa się wyłącznie prawym nozdrzem.

Zaleca się stosowanie księżycowej techniki oddechowej pranayama na pusty żołądek, ważne jest również by wdech i wydech trwał tyle samo czasu.


Polecam również do aromatycznego ochładzania się używać hydrolatów, którymi podczas upalnych dni możemy się spryskiwać, w Ajurwedzie hydrolatami spryskuje się nie tylko twarz, ramiona oraz dekolt, ale również stopy. Polecane hydrolaty na lato to różany, z bazylii, mięty, kwiatów pomarańczy.


Zapraszam na facebookowe forum bottanicum przylądek naturalnych zapachów https://www.facebook.com/groups/793685331224789 gdzie podam kilka przepisów na orzeźwiające mieszanki aromatyczne.

MonikaAutorem obrazu olejnego jest: Henryk Siemiradzki U źródła ok. 1885 r.