Skip to main content

O mnie

Monika Opieka-Nowak

Moją pasją jest zgłębianie wiedzy o zapachach naturalnych na tle socjologicznym, duchowym, psychologicznym oraz kulturowym. Komponuję autorskie perfumy naturalne.

O mnie


Witaj w moim kawałku pachnącego świata...


Kiedy kupiłam pierwszy olejek eteryczny trzymając niemowlaka na rękach nie zdawałam sobie sprawy, że zaczyna pisać się moja pachnąca historia, która przewróciła moje życie do góry nogami...


Pierwszym kupionym zapachem naturalnym był olejek eteryczny z lawendy, byłam świeżą mamą, chciałam zadbać o spokojny sen mojego nowo narodzonego dziecka... od tego się zaczęła moja podróż, która trwa do dzisiaj... mój syn już idzie do szkoły a moja pracownia rozrasta się w zapachy naturalne, które ściągam z całego świata oraz samodzielnie pozyskuję.


Od wielu lat zgłębiam starodawne rzemiosło perfumiarstwa naturalnego przenosząc je na współczesny grunt. Uczyłam się w Stanach podstaw perfumiarstwa, uczestniczyłam również w licznych kursach z dziedziny zapachu i perfumiarstwa naturalnego. Niedawno ukończyłam kilkumiesięczny kurs kadzideł gdzie nauki pobierałam od rdzennych Amerykanów, uczestniczyłam również w ekwadorskim kursie szamańskim z naciskiem na zapach.

Moją pasją jest zgłębianie wiedzy o zapachach naturalnych na tle socjologicznym, duchowym, psychologicznym oraz kulturowym.


Komponuję również autorskie perfumy naturalne. Wiele materiałów, których używam do komponowania zapachów pozyskuję samodzielnie. Swoje inspiracje zapachowe czerpię z natury, muzyki, sztuki oraz historii.


Jestem autorką pachnącej wystawy w BWA Wrocław dla której skomponowałam 27 zapachów naturalnych pól irygacyjnych, stworzyłam również zapachy prądu dla Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych inspirując się bursztynem oraz wyładowaniami atmosferycznymi.

Prowadzę liczne spotkania zapachowe, na których przybliżam historię perfumiarstwa, uczę komunikacji węchu, prowadzę również warsztaty tworzenia własnych pachnideł oraz perfum.


W 2022 roku podjęłam naukę w Instytucie Ajurwedy, kierunek aromaterapia w

ajurwedzie. W 2022 roku powołałam Pachnące Kręgi Kobiet bottanicum, które odbywają się w 3 miastach Polski raz w miesiącu. W maju zaprezentowałam zapachy śmierci w BWA Wrocław poprzedzone wykładem, pracuję obecnie również nad rekonstrukcją zapachów dla pary Sobieskiej, które będą prezentowane w nadchodzące wakacje podczas pachnących wykładów w Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Rozpoczęłam również duży projekt zapachowy opowiadający o dawnym Górnym Śląsku.


Stworzyłam również pachnące forum na facebooku gdzie skupia się społeczność miłośników perfum naturalnych, zajrzyj tutaj bottanicum przylądek naturalnych zapachów: https://www.facebook.com/groups/793685331224789


Autorem zdjęcia jest: Sylwester Taras