Skip to main content

O mnie

Monika Opieka-Nowak

Moją pasją jest zgłębianie wiedzy o zapachach naturalnych na tle socjologicznym, duchowym, psychologicznym oraz kulturowym. Komponuję autorskie perfumy naturalne.

O mnie


Miło mi Cię powitać na moim kawałku olfaktorycznego świata...


Kiedy kupiłam pierwszy olejek eteryczny trzymając niemowlaka na rękach nie zdawałam sobie sprawy, że zaczyna pisać się moja pachnąca historia, która przewróciła moje życie do góry nogami...


Pierwszym kupionym zapachem naturalnym był olejek eteryczny z lawendy, byłam świeżą mamą, chciałam zadbać o spokojny sen mojego nowo narodzonego dziecka... od tego się zaczęła moja podróż, która trwa do dzisiaj... mój syn już idzie do szkoły a moja pracownia rozrasta się w zapachy naturalne, które ściągam z całego świata oraz samodzielnie pozyskuję.


Od wielu lat zgłębiam starodawne rzemiosło perfumiarstwa naturalnego przenosząc je na współczesny grunt. Uczyłam się w Stanach Zjednoczonych podstaw perfumiarstwa, uczestniczyłam również w licznych kursach z dziedziny zapachu i perfumiarstwa naturalnego.

Ukończyłam kilkumiesięczny kurs kadzideł gdzie nauki pobierałam od rdzennych Amerykanów, uczestniczyłam również w ekwadorskim kursie szamańskim z naciskiem na zapach.

Moją pasją jest zgłębianie wiedzy o zapachach naturalnych na tle socjologicznym, duchowym, psychologicznym oraz kulturowym.


Komponuję również autorskie perfumy naturalne. Wiele materiałów, których używam do komponowania zapachów pozyskuję samodzielnie. Swoje inspiracje zapachowe czerpię z natury, muzyki, sztuki oraz historii.


Jestem autorką pachnącej wystawy w BWA Wrocław dla której skomponowałam 27 zapachów naturalnych pól irygacyjnych, stworzyłam również zapachy prądu dla Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych inspirując się bursztynem oraz wyładowaniami atmosferycznymi.

Prowadzę liczne spotkania zapachowe, na których przybliżam historię perfumiarstwa, uczę komunikacji węchu, prowadzę również warsztaty tworzenia własnych pachnideł oraz perfum.

Jestem wykładowczynią na Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach przekazując wiedzę na temat perfumiarstwa naturalnego.


W 2022 roku podjęłam naukę w Instytucie Ajurwedy, kierunek aromaterapia w

ajurwedzie. W 2022 roku powołałam Pachnące Kręgi Kobiet bottanicum, które odbywają się w 3 miastach Polski raz w miesiącu. W maju zaprezentowałam zapachy śmierci w BWA Wrocław Stworzyłam rekonstrukcją zapachów dla pary Sobieskiej, które były prezentowane w Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie wraz z ofaktorycznym wykładem. Rozpoczęłam również duży projekt zapachowy opowiadający o dawnym Górnym Śląsku.

W grudniu 2022 roku stworzyłam olfaktoryczną wystawę dla Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie inspirowaną kulturą kulinarną Żydów na całym świecie na przestrzeni wieków.


Ukończyłam klasę mistrzowską perfumiarstwa naturalnego w Paryżu.


Stworzyłam również pachnące forum na facebooku gdzie skupia się społeczność miłośników perfum naturalnych, zajrzyj tutaj bottanicum przylądek naturalnych zapachów: https://www.facebook.com/groups/793685331224789


Autorem zdjęcia jest: Sylwester Taras