Skip to main content
Historia zapachów naturalnych

Niedziela z dreszczykiem na bottanicum

Popijając mrożoną kawę w przerwie w robieniu dawnych pomanderów podzielę się dzisiaj z Wami pachnącą historią z dreszczykiem makabry.


Zanim zaczniesz czytać zachęcam do zrobienia orzeźwiającej kawy, oczywiście jeśli jesteś jej zwolennikiem/zwolenniczką. Od kilku dni raczę się banalnie prostym przepisem, który jest ekstremalnie prosty w wykonaniu, kawę rozpuszczalną zalewasz odrobiną wrzątku, dodajesz cukier i miksujesz, powstaje kawowa pianka, do tego dolewasz zimne mleko, może być roślinne i dodajesz kostki lodu, przyda się dla ochłody czytając poniższy tekst 😉


Na grupie bottanicum przylądek naturalnych zapachów https://www.facebook.com/groups/793685331224789 podzieliłam się kilkoma historiami ze spotkań zapachowych bottanicum, zawsze, absolutnie zawsze pojawia się temat “Pachnidła”, na pewno znacie książkę i film, ja znam już na wskroś 🙂


Dawniej perfumy były nierozerwalnie związane z farmacją, służyły również jako tarcza ochronna na śmiertelne miazmaty, przeczytacie o tym w kilku postach traktujących o pachnącej historii zarazy (w lupce możesz wpisać zapach zarazy).


Historia kosmetyczna oraz medycyny jest makabryczna i daje scenariusz na niejeden film grozy, który może opierać się na faktach a temu wszystkiemu towarzyszyły zapachy, perfumy, pomandery oraz fetor nie do zniesienia. Był okres w historii, kiedy ludzie na ponad 300 lat zaprzestali brania kąpieli, rownież na bottanicum o tym wspominałam, perfumowano swoje ciała by odpychać złe odory, ale również próbowano w ten sposób tuszować smród, często perfumy były zeskrobywanie z brudem z ludzkich ciał, lecz to jest niczym w porównaniu z tym o czym za moment przeczytacie.


Podejrzewam skąd czerpał inspirację autor “Pachnidła”.


Jak wspomniałam powyżej, perfumy były również szeroko stosowanymi lekarstwami.


Naukowcy dowiedli kilka lat temu iż Napoleon Bonaparte umarł na raka żołądka, który był spowodowany piciem przez niego przez całe życie wody kolońskiej.


W baroku kosmetyki były śmiercionośne a niektóre praktyki lekarskie nie mieszące się dzisiaj w głowie, uważano, że bogaci ludzie, którzy mogli sobie pozwolić na kosztowne wizyty lekarzy byli narażeni na pewną śmierć, tyczyło się to przede wszystkim upuszczania krwi do tego stopnia iż pacjenci umierali po kilku dniach, upuszczanie krwi było dobrem na wszystko. Czymś normalnym było dodawanie do leków odchodów zwierząt, ludzkich, płuc lisa itp. biedni nie mogli sobie na takie ekstrawagancje pozwolić więc leczyli się rosołem i leżeli pod pierzynami, kiedy dopadała ich choroba.


Wertując wiele źródeł przeszły mnie ciarki po plecach, natknęłam się na pachnącą miksturę, która miała być remedium na wszystko, od razu pojawiły się obrazy z “Pachnidła”. Jedna z lekarskich esencji wymagała ciała rudowłosego człowieka, którego należało brutalnie zabić znienacka przy świetle księżyca, do esencji ze zwłok należało dołączyć olejek z kadzidła, mikstura ta miała uleczać chore miejsca pacjenta.

Dawniej jeżeli udało się przeżyć ospę pozostawiała ona blizny na ciele, próbowano je tuszować wypełniając ludzkim tłuszczem, który pozyskiwano od miejscowego kata, kto nie mógł sobie na to pozwolić wykorzystywał tłuszcz zwierzęcy, była to popularna praktyka.


Wygląd dla ludzi a przede wszystkim kobiet był bardzo ważny, niczym szczególnym nie jest w naszych czasach, że pojawiają się co jakiś czas dramatyczne doniesienia w mediach, że kobieta padła ofiarą suplementów obiecujących nagły spadek masy ciała, z tym, że nie było czasu się nacieszyć ponieważ umarła, podobnie ma się z operacjami plastycznymi, dawniej wcale nie było inaczej… a wręcz było dużo niebezpiecznej, ale o tym już opowiem na piątkowym spotkaniu 29 lipca w Warszawie, a wszystko będzie w oparach woni wszelakich.


Na zachętę napiszę iż depilacja damskich nóg trwa od wieków, w baroku kobiety mieszały jajka, ług i siarczek arsenu, nacierały tym nogi pozostawiając miksturę na kilka minut, nogi były gładziutkie i bez włosów, jedyny mankament był taki, że nie było włosów i skóry na nogach również.

Wracam do tworzenia pomadnera, który jest dla mnie wyzwaniem, bo to odor pod nos, jak receptura głosi zapach co to chroni przed miazmatami i na nogi stawia, lecz czy jest do zaakceptowania przez współczesne nosy? przekonamy się 29 lipca 😉


Szczegóły na temat pachnącego weekendu "Pałac w Pełni" 𝘄 𝗠𝘂𝘇𝗲𝘂𝗺 𝗣𝗮ł𝗮𝗰𝘂 𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗮 𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗜𝗜𝗜 𝘄 𝗪𝗶𝗹𝗮𝗻𝗼𝘄𝗶𝗲 przeczytacie poniżej, serdecznie zapraszam do udziału:

29 lipiec piątek, tytuł wydarzenia to “𝗭𝗮𝗽𝗮𝗰𝗵 𝗪𝘀𝘇𝗲𝗰𝗵𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮-𝘄𝘆𝗸ł𝗮𝗱” https://www.wilanow-palac.pl/palac_w_pelni.html?fbclid=IwAR015iuarm02qEWRttzVNmvp9lFblOrBGXAZos57sGLr7l3Xm5y8_DbigZE


𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁 𝘁𝘄𝗼𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗸𝗿𝗼́𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 𝗸𝗮𝗱𝘇𝗶𝗱𝗲ł 𝘇𝗶𝗼ł𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗮𝗰𝗵𝗻𝗮̨𝗰𝘆𝗰𝗵 𝗽𝗼𝘁𝗽𝗼𝘂𝗿𝗿𝗶, sobota:

https://www.facebook.com/events/862463375156436?ref=newsfeed


𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝘆 𝘁𝘄𝗼𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗸𝗿𝗼́𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 𝘄𝗼́𝗱 𝗽𝗮𝗰𝗵𝗻𝗮̨𝗰𝘆𝗰𝗵, niedziela:

https://www.facebook.com/events/542103697654447?ref=newsfeed

Monika


Na zdjęciu jest pomander w kształcie czaszki, obraz pobrany z internetu.

Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie