Skip to main content
Psychologia zapachu

Kobiecy zmysł węchu


Dzisiaj obchodzimy Dzień Kobiet, z tej okazji zostawiam trochę ciekawostek na temat kobiecego zmysłu węchu 🙂


Niedawne badania zwróciły uwagę na to, iż kobiecy nos jest w stanie odróżnić po zapachu partnerów, którzy są w związku oraz singli. Samotni mężczyźni posiadają wyższy poziom testosteronu ze względu na rywalizację związaną byciem samotnymi i nakierowaniem na poszukiwanie partnerki.

Badania przeprowadzone na 91 mężczyznach wykazały, że mimo tego, że byli singlami i mieli wyraźniejsze zapachy nie zwiększało to szans na poznanie partnerki, ich osobisty zapach nie był bardziej seksowny od mężczyzn będących w związkach.


Niektóre badania donoszą, że kobiecy zmysł węchu jest dużo bardziej wyostrzony od męskiego, składają się na to tysiące lat ewolucji, to na kobietach przez tysiąclecia przede wszystkim spoczywał obowiązek wychowywania potomstwa, zmysł węchu informował je o zagrożeniach, chorobach oraz czy pożywienie jest zdatne do podania dzieciom.


W badaniach z roku 2002 opublikowanych w czasopiśmie “Nature Neuroscience” przeczytamy, że Pamela Dalton z Monell Chamical Senses Center ze współpracownikami przeprowadziła eksperyment, który pokazał różnice między kobiecym i męskim zmysłem węchu. Kobiety i mężczyźni w warunkach laboratoryjnych otrzymali szereg zapachów do powąchania, dostali je kilkakrotnie, badanie wykazało iż u kobiet po wielokrotnym wąchaniu tych samych aromatów ich zdolność do ich wykrywania poprawiła się o 100 000 razy, kobiety były w stanie wykryć zapach w stężeniach 1/100 000, natomiast u mężczyzn zmysł węchu się nie wyostrzał. Powodem tego jest to, że kobiety mają więcej komórek w opuszce węchowej od mężczyzn, przeciętna kobieta ma ich 16 milionów natomiast mężczyzna 9 milionów.


Ogromną rolę w kobiecym zmyśle węchu odgrywają cykle hormonalne. Wrażliwość węchowa u kobiet podczas cyklu menstruacyjnego na męskie feromony jest 10 000 razy silniejsza podczas owulacji niż przy menstruacji, podczas owulacji kobiety mają również wyostrzony słuch słysząc wyższe częstotliwości.


Kobiety dużo częściej cierpią na złe samopoczucie wywołane wdychaniem chemikaliów środowiskowych takich jak proszki, płyny do prania czy do podłóg

oraz perfumy, fachowo nazywa się to “kakosmia”.


Badacze uważają, że kobietom w średnim wieku przechodzącym menopauzę w dużym stopniu mogą pomóc zapachy. Zmiany zachodzą na poziomie hormonalnym oraz neurologicznym, by złagodzić stres polecane jest wąchanie przyjemnych woni co pomaga na poziomie psychicznym przejść okres menopauzy. Przyjemne zapachy wpływają na kobiecy nastrój, jedno z badań wykazało że: podczas wąchania aromatu “drzewno-cytrusowo-iglastego” respondentki odczuwały wzmożoną wrogość i napięcie. Natomiast  zapach „kwiatowo-szyprowo-cytrusowy” zmniejszałał złość i dezorientację. „Kwiatowo-drzewny” zapach miał najniższą ocenę całkowitych zaburzeń nastroju takich jak napięcie i dezorientacja.


W czasopiśmie “Neuron” zostały opublikowane badania, że pomimo braku połączeń w mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie zapachów potrafią je wyczuwać leworęczne kobiety co nie potwierdziło się u mężczyzn. Naukowcy nie dowiedli jeszcze dlaczego się tak dzieje i co jest tego przyczyną, wydaje się im to niedorzeczne a jednak tak jest.


Jest również szereg społecznych cech warunkujących intensywniejsze i bardziej konkretne odczuwanie zapachów przez kobiety. Już u noworodków płci żeńskiej odkryto większe zainteresowanie zapachami niż u męskiej. Kobiety od dzieciństwa wykazują większe zainteresowanie światem otaczających je aromatów, począwszy od ról stereotypowych jak sprzątanie czy gotowanie do stosowania kosmetyków, co prowadzi wiele kobiet do zwiększonej wrażliwości zmysłu węchu.


Życzę Wam Drogie Kobiety w dniu naszego święta dużo uśmiechu, wiary w siebie i własne możliwości, życzę Wam i sobie kobiecego wsparcia, pamiętajcie, że każda z nas jest wartościowa i piękna, niech towarzyszą nam piękne wonie 🙂


A jak ciekawi Was kobiecy aspekt zapachu to zapraszam do wpisów z ubiegłych lat, jak wpiszecie w lupkę “𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁 𝘄 𝗯𝗼𝘁𝘁𝗮𝗻𝗶𝗰𝘂𝗺” przeczytacie ubiegłoroczny cykl o kobietach alchemiczkach a tutaj o kobietach na przestrzeni wieków, które miały ogromny wkład w pierfumiarstwo https://bottanicum.pl/blog/historia-kobiet-w-perfumiarstwie-naturalnym/


Dobrego i pachnącego świętowania :)

Monika



Szukaj
O mnie

Jestem artystką olfaktoryczną, moją twórczość opieram na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Często tworzę olfaktoryczne hybrydy współpracując z artystami. Fascynacja zmysłem węchu oraz naturalnymi zapachami skierowała mnie na drogę komponowania pachnących opowieści w postaci instalacji artystycznych, perfum naturalnych oraz wykładów.


Moje działania zapachowe transportują ludzi w niezwykły i często nieznany świat zmysłów.


Zamykam we flakonach pachnące bogactwo natury połączonej z ludzką wyobraźnią.


Moją intencją oraz misją jest otwierać nozdrza ludzi na nowe doznania by mogli czerpać niezliczone inspiracje wyostrzając swoją wyobraźnię poprzez zmysł węchu i zapachy naturalne.


Zajrzyj na pachnące forum na Facebooku gdzie znajdziesz wiele ciekawych tematów o zapachach naturalnych oraz perfumach:

bottanicum przylądek naturalnych zapachówhttps://www.facebook.com/groups/793685331224789

Popularne wpisy
Akacja mylona z Mimozą
5 czerwca 2021 23:20
Irys
5 czerwca 2021 23:16
współprace z bottanicum
21 kwietnia 2024 18:33
Hiacynty
5 czerwca 2021 23:27
Konwalie
1 maja 2022 23:17
Newsletter

Bądźmy w kontakcie