Skip to main content
Pachnące inspiracje

Jesteś cottagecore?

Jesteś cottagecore?


Trend cottagecore zaczął się kształtować kilka lat temu (a tak naprawdę istnieje od tysiącleci) w czasie pandemii przybrał na sile na całym świecie.

Najprościej mówiąc cottagecore znaczy przytulność wsi, ucieczkę od miejskiego zgiełku.


Coottagecore objawia się we wszystkim co nas otacza, od urządzania wnętrz w domu na wzór ekologiczny, mnóstwo roślin oraz materiałów naturalnych, po modę na naturalne materiały i inspiracje naturą, rozwijanie duchowe, w sztuce również się ujawnia, w fotografii oraz muzyce, po zdrową żywność, kosmetyki oraz zapachy jakich używamy.


Światowy lockdown wyzwolił w wielu ludziach tęsknotę za przyrodą, spokojem i pasjami, wielu odczuło ich dotkliwy brak, trendy googla jednoznacznie wskazują, że w ostatnich miesiącach mnóstwo osób wyszukuje inspiracji pod hasłem „cottagecore” na wielu poziomach.


Cottagecore zmienia się powoli w młodzieżową subkulturę, młodzi ludzie starają się otaczać naturalną estetyką, bacznie zwracają uwagę z jakich źródeł i materiałów pochodzą rzeczy, którymi się otaczają, coraz bardziej doceniają marki osobiste i lokalnych wytwórców, których mogą w jakiś sposób poznać i nawiązać więź czego nie da się zrobić kupując w sieciówkach.


Od marca tego roku na rynku perfumeryjnym obserwuje się ogromny wzrost zainteresowania zapachami, które przywodzą na myśl naturę. Poszukiwane są przede wszystkim zapachy (spraye do wnętrz, świece zapachowe oraz perfumy), które przenoszą konsumentów w świat lasu, parków czy plaż. Świadomość użytkowników rośnie i stają się coraz bardziej wymagający również w kwestii składu swojego ulubionego zapachu, wybierając go kierują się często troską o Ziemię (i tutaj warto być świadomym iż nie wszystkie materiały używane do komponowania perfum naturalnych są etyczne i bez uszczerbku dla Ziemi, mam na myśli oud, niektóre żywice, drzewo sandałowe, ambrę czy paul santo, warto zwrócić uwagę skąd i w jakich warunkach zostały pozyskane).


Tęsknotę za przyrodą odczuwali już ludzie starożytni , poeta Teokryt (316-260 p.n.e.) urodzony na Sycylii nadał kształt tęsknocie za powrotem do prostego życia, odbiorcami jego poezji była klasa miejska, która chciała uciec na wieś.


A Wy macie swój cottagecore? 🙂

opracowała Monika Opieka-Nowak