Skip to main content
Pachnące inspiracje

Dzień kreatywności

Dzisiaj mamy dzień kreatywności.


Kreatywność towarzyszy nam codziennie, przynajmniej tak powinno być by nasz mózg dobrze funkcjonował i się rozwijał 🙂

Udowodniono, że otoczenie, które się nam podoba, jest urozmaicone i urządzone według naszego gustu sprzyja naszemu codziennemu rozwojowi oraz dobremu samopoczuciu. Nie bez znaczenia jest jakiej muzyki słuchamy, co ozdabia nasze ściany w domu oraz w pracy, jakie kolory nosimy na sobie oraz czym pachniemy, to małe cegiełki, które tworzą nasz dobrostan.


Jednym z najbardziej kreatywnych bodźców dla ludzi jest natura, która jest najbardziej estetycznym miejscem na ziemi, natura pobudza wszystkie nasze zmysły oraz inspiruje nas do tworzenia niezliczonych dzieł w codzienności, technologii oraz dla galerii sztuki.

Natura oferuje każdemu z nas emocjonalne połączenie z pełnym zakresem ludzkich doświadczeń, daje możliwość transformacji, a by ona nastąpiła dobrze jest zaprosić do swojego życia kreatywność.


Jeśli tworzymy coś kreatywnego, czy to jest lepienie pierogów z nowym farszem, czytanie książki, komponowanie muzyki, malowanie, pisanie, zabawa z zapachami, cokolwiek co uwalnia w nas kreatywność wytwarzają się endorfiny, które nas uszczęśliwiają, nasze ciała biologicznie się zmieniają.

Kreatywność pozwala nam widzieć inaczej świat a czasami pokazuje go nam na nowo. Podczas tworzenia mamy przestrzeń dla bycia, bycia w tym co robimy i bycia ze sobą.


Kreatywne działania pomagają nam w przezwyciężaniu codziennych trudów, depresji, lęków, nerwic, wystarczy je zaprosić do swojej codziennej rutyny.

To mogą być małe działania i rzeczy, odchył od codziennej rutyny. W ciągu tygodnia może być trudniej, ale kiedy nadchodzi weekend powitaj dzień z ulubioną muzyką, zapal rano kadzidło przy stole kuchennym i rozkoszuj się przygotowywaniem śniadania to wprawi Cię w dobry rytm na resztę dnia. Udowodniono, że jeśli spędzisz 45 minut w ciągu dnia na kreatywnym działaniu, rysując, robiąc na drutach, przebywając w pięknym otoczeniu znacznie zmniejsza się poziom kortyzolu we krwi, kreatywne działania są fizjologicznie uspakajające.

Monika